Da li je zabranjeno da muhrim upotrebljava miris?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Ibn Omer, radijallahu anhu, prenosi da je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ‘ .. i ne oblačile odjeću namirisanu šafranom ili versom. ‘ Ibn Abbas, radijallahu anhu, prenosi da je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, govoreći o čovjeku kojem je deva slomila vrat, rekao: ‘ . . nemojte ga mirisati. ”
Propisi u vezi s poglavljem
Prvo, nakon što stupi u obrede umre ili hadža, čovjeku je zabranjeno mirisanje i oblačenje namirisanih ihrama. S tim je u vezi Ibn Hadžer rekao: “Mudrost u tome što je muhrimu zabranjeno upotrebljavanje mirisa jeste to što miris potiče na spolni odnos i predigru, a to anulira ihrame. Također, ovo je i zbog toga što se miris suprotstavlja fizičkom izgledu muhrima, koji je uglavnom raščupane kose i prašnjav.”
Drugo, onaj ko iz zaborava ili neznanja upotrijebi miris u ihramima pa se sjeti, odnosno sazna za propis i odmah ga opere, takav čovjek nije grešan, na osnovu hadisa Ja'le b. Umejje, radijallahu anhu, koji je rekao Omeru, radijallahu anhu: “Pokaži mi Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kada mu bude objavljivana!” Kada je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, bio u Džu'rani s nekoliko ashaba, dođe neki čovjek i upita: “Allahov Poslaniče, šta kažeš za čovjeka koji stupi u obrede umre namirisane odjeće?” Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, šutio je određeno vrijeme, pa mu je došla objava. Omer, radijallahu anhu, pokazao je tada Ja'li na Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Ja'la je došao, a Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, umotao se u odjeću i u nju uvukao glavu, pocrvenjelog lica, uznemiren. Kada se smirio, upita: “Gdje je onaj što je pitao u vezi sa umrom?” Ashabi ga dovedoše, a Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, reče mu: “Miris tri puta operi i skini ogrtač, pa umru obavi kao što obavljaš hadz ” Komentirajući ovaj hadis, Ibn Hadžer kaže: “U hadisu je dokaz da onaj ko upotrijebi miris u ihramima iz zaborava ili iz neznanja, pa se sjeti, odnosno sazna i odmah ga ukloni – nije obavezan učiniti nikakav iskup.”
Treće, sunnet je da se čovjek namiriše prije stupanja u ihrame. O tome nam govori Aiša, radijallahu anha: “Mirisala sam Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, prije nego što bi stupio u ihrame, i nakon što bi se djelimično oslobodio ihramskih zabrana, a prije nego što bi učinio hadžski tavaf.” I nema problema u tome ako miris ostane na tijelu, na osnovu njene izjave: “Kao da sada gledam u tragove mirisa na Poslanikovom, sallallahu alejhi ve sellem, razdjeljku kada je bio u ihramima. ” Na osnovu ovih predanja islamski su učenjaci kazali da je čovjeku zabranjeno upotrebljavati miris isključivo nakon što obuče ihrame i izgovori nijet, drugim riječima, nije obavezan oprati miris koji je stavio na tijelo prije stupanja u ihrame. Ako neko kaže: “Poslanik je, sallallahu alejhi ve sellem, naredio čovjeku koji se namirisao da miris opere, i u tome je dokaz protiv ovoga što vi govorite”, kazat ćemo da je spomenuti čovjek miris stavio nakon stupanja u obrede, i zato ga je morao oprati. Ovako mi shvatamo ovo pitanje, a Allah, dželle šanuhu, najbolje zna.
____________
Iz knjige “Enciklopedija Zabrana u Islamu 2. dio”
Naslov originala: “Mewsua'tul-menahiš-šeri'jjeti fi sahihis-sunnetin-nebevijjeti ”
Autor: Selim el-Hilali
Preuzmite pdf knjigu na ovom linku:
https://pitajucene.com/wp-content/uploads/2019/09/Enciklopedija-zabrana-u-islamu-2.pdf