Da li je zabranjen garer?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Ebu Hurejra, radijallahu anhu, govorio je: “Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, zabranio je kupovinu na osnovu bacanja kamenčića i zabranio je garer.”
Ibn Omer, radijallahu anhu, izjavio je: “Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, zabranio je garer. ”
Propisi u vezi s poglavljem
Prvo, garer je trgovina nepoznatom robom, ona u kojoj postoji određen rizik i šteta. ” … jer čovjeku je to uglavnom privlačna, ali se iza toga krije ono što mu donosi neprilike. Dakle, svaka trgovina u kojoj ima nešto nepoznato, ili se ne može ostvariti, garer je. Na primjer, u ovu vrstu trgovine spada prodavanje slobodnih ptica, riba u vodi, odbjeglog roba, odbjegle deve, mladunčeta u utrobi životinje i sl. Ovakva vrsta trgovine nije ispravna jer sadrži nešto nepoznato kada je riječ o robi, odnosno nemogućnost njenog preuzimanja. Između ostalog, u garer spada prodavanje zemlje koja u sebi sadrži rudu ili zlato, jer ovdje se prodaje ruda, odnosno zlato, a njihova je količina u ovom slučaju nepoznata”, ističe imam El-Begavi.
Drugo, kada je riječ o gareru, šafijski autoritet En-Nevevi zapisao je sljedeće: “Hadisi u kojima Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, zabranjuje garer velika su osnova kada se radi o trgovini, i zato je imam Muslim te hadise stavio na početak dijela Trgovina. U ovu vrstu trgovine spada prodaja mnogih stvari: odbjeglog roba, stvari koja ne postoji, nepoznate stvari, stvari koja se ne može predati, onoga što kupac ne može preuzeti, ribe u velikoj vodi, mlijeka u vimenu, mladunčeta u utrobi životinje, neodređene količine voća ili povrća, neodređene odjeće, neodređene životinje… Takva trgovina nije ispravna, jer se radi o nepotrebnom gareru. Treba znati da o sljedećim vrstama trgovine: mulamesi (kupoprodaja koja je obavezna ako kupac, odnosno prodavac dodirne odjeću drugog), munabeif (kupoprodaja koja je obavezna kada dva čovjeka dobace jedan drugom platno i time sklope trgovinu bez razgledanja robe), bacanju konopaca na robu, bacanju kamenčića na robu, uzimanju nadoknade za rasplod i sl. – postoje posebni hadisi koji to zabranjuju, ali, i pored toga, takve stvari potpadaju pod garer, a spomenute su posebno jer potpadaju pod poznati način sklapanja trgovine u paganskom dobu, a Allah, dželle šanuhu, najbolje zna.”
Treće, u ovu vrstu trgovine, koja nosi štetu i neizvjesnost, spadaju tzv. “osiguranja”, ma kako izgledala i ma kako se zvala. Savremeni pravnici jednoglasni su u mišljenju da je to zabranjeno. Ne znam da iko, osim dr. Mustafe ez-Zerke, ima suprotno mišljenje. Njegovoj fetvi raduju se društva za osiguranje, pozivaju na plaćanje osiguranja štampajući njegovu fetvu i dijeleći je, a daleko je to mišljenje od istine.
____________
Iz knjige “Enciklopedija Zabrana u Islamu 2. dio”
Naslov originala: “Mewsua'tul-menahiš-šeri'jjeti fi sahihis-sunnetin-nebevijjeti ”
Autor: Selim el-Hilali
Preuzmite pdf knjigu na ovom linku:
https://pitajucene.com/wp-content/uploads/2019/09/Enciklopedija-zabrana-u-islamu-2.pdf