Da li je propisano žuriti prilikom praćenja dženaze, i da li je ispravan postupak onih koji, nakon ukopa mejjita, dižu ruke okrenuti prema kaburu i dove za njega?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Zahvala pripada Allahu, azze ve dželle.
Propisano je žuriti, tj. blagao trčati, prilikom nošenja dženaze (mejjita).
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: “Požurite s dženazom. Ako bude (duša) dobra, u dobro je dajete, a ako bude nešto drugo, onda skidate zlo sa svojih
vratova.” (Buhari i Muslim).
Neki od učenjaka smataju da se pod “požurivanjem” podrazumjeva požurivanje s pripremom dženaze, klanjanjem i ukopom, tj. da se ne odgađa nakon smrti, nego da se odmah pristupi tome, a ne da se ubrzano nosi prema mjestu ukopa.
Ali, većina učenjaka – što je ispravnije i jače mišljenje – smatra da se hadis odnosi na ubrzanu nošnju mejjita (blago trčanje) prema mjestu ukopa (kaburu). Poslanikove, sallallahu alejhi ve sellem, riječi: “… skidate zlo sa svojih vratova” aludiraju na nošnju mejjita.
Također, to pojačava predaja koju prenosi Ujejne b. Abdur-Rahman, od svog oca, da je prisustvovao dženazi Osmana b. Ebil-Asa, radijallahu anhu, pri kojoj su usporeno hodali, pa ih je sustigao Ebu Bekre, radijallahu anhu, i rekao im: “Doista sam nas vidio (tj. ashabe) sa Allahovim Poslanikom, sallallahu alejhi ve sellem, kako blago trčimo.” (Ebu Davud i Nesa'i, a Hakim i Nevevi kažu da je sahih).
Ako bi rekli da se pod hadisom podrazumijeva i jedno i drugo značenje – tj. neodgađanje dženaze i blago trčanje prilikom nošnje mejjita nakon namaza – ne bi bilo daleko, kao što to tvrdi imam El-Kurtubi, a Allah najbolje zna. Spomenuti stav preferirao je i uvaženi šejh Ibn Baz, rhm.
A što se tiče dizanja ruku pri učenju dove na kaburu, nakon ukopa mejjita, o tome je upitan šejh Abdullah Eba Bettin, rhm, pa je odgovorio: “Neće se dizati ruke, zato što nam to nije preneseno.” (Ed-Durerus-senijje, 3/249)
Međutim, propisano je stajati kod kabura, nakon ukopa, tražiti oprosta za umrlog i moliti Allaha da ga učvrsti na ispitivanju. Prenosi se od Osmana, radijallahu anhu, da je rekao: “Kada bi Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, završio sa ukopavanjem umrlog, stao bi iznad njega i rekao: ‘Tražite oprosta za vašeg brata i tražite za njega da bude učvršćen, doista se on sada ispituje.'” (Ebu Davud, a Hakim kaže da je sahih, a Nevevi tvrdi da je lanac prenosilaca dobar)
Ako bi neko ipak digao ruke, onda će se okrenuti prema Kibli, a ne prema kaburu, a Allah najbolje zna.
Odgovorio na pitanje: dr. Zijad Ljakić
Preuzeto sa stranice: http://www.ehlus-sunne.ba