Neki muslimani koji žive u nemuslimanskim državama žele da znaju propis glasanja za nemuslimanske stranke. Govore kako će neke stranke biti na usluzi muslimanima ako pobjede?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Hvala Allahu.
Ovo je jedno od pitanja čiji se propis razlikuje shodno vremenu, prostoru i situaciji.
Upravo zbog toga odgovor na njega nije uvijek isti.
U nekim situacijama glasanje nije dozvoljeno, a to je npr. kada muslimanima glasanje neće ništa značiti ili kada svojim glasanjem ne mogu ništa promijeniti. U takvim slučajevima svejedno je da li muslimani izašli na izbore ili ne. Ili npr. kada se stanje kandidata i njegov stav prema muslimanima ne poznaje.
Nekada korist za muslimane biva razlogom koji dozvoljava da muslimani izađu na glasanje kako bi se zlo umanjilo, kao npr. da neko od kandidata nemuslimana ima blaži odnos prema muslimanima. U ovakvoj situaciji, kada muslimani mogu uticati, glasanje nije problematično.
U svakom slučaju ovo je pitanje koje spada u domen idžtihada1 i prema njemu se gleda na osnovu koristi ili štete za muslimane.
Potrebno je da se, kada je riječ o ovim pitanjima, konsultuju islamski učenjaci i oni koji su upućeni u ovo pravilo (korist i šteta). Također je potrebno da im se izloži detaljno stanje države u kojoj žive muslimani, njeni zakoni i stanje kandidata, važnost glasanja u toj situaciji i sl.
Niko ne smije da tvrdi kako je onaj ko dozvoljava glasanje pobornik nevjerstva, jer ta dozvola biva zasnovana na donošenju koristi muslimana, a ne na ljubavi prema nevjerstvu.
Muslimani su se radovali pobjedi Bizantijaca nad Perzijancima, radovali su se i u Abesiniji kada je Nedžašija savladao one koji su mu htjeli uzeti vlast, a ko želi da po pitanju izbora bude suzdržan i da ne glasa, može to da učini.
Šejh Muhammed Salih El-Munedždžid
fusnota:
1 Idžtihad je nastojanje izvođenja pravila (ahkama) kojima se rješavaju problemi, koji u Kur’ani kerimu i hadisi šerifu nisu jasni i izričiti.
Muhammed Salih el-Munedždžid
Prijevod:
Senad Muhić
Revizija:
Ersan Grahovac
https://islamhouse.com/bs/fatwa/575216/