Da li je dozvoljeno za života podijeliti imetak tj. definisati šta kojem djetetu pripada od imovine nakon smrti roditelja?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju.
Transkript:
Jedno malo duže pitanje u kojem, jedna naša sestra, ako ne il ne znam, brat ili sestra, pita u pogledu kaže ,,Ako se ne varam u jednom Vašem odgovoru ste rekli da roditelji za života mogu djeci dati imetak na način da oni odmah postaju vlasnici istog. Ja bih sada da se dogovorim šta je čije, ali kada ja umrem. Da li je to dozvoljeno?“
Znači, pitanje je u pogledu podjele miraza. Mi jesmo kazali i to i dalje stojimo iza toga da osoba koja se boji da djeca nakon smrti neće ispravno podijeliti miraz ili da će se ne daj Bože, posvaditi oko miraza, čovjek ima pravo za života, da podjeli svoju imovinu i da je prepiše svojoj djeci da oni postanu vlasnici. Svakako kao što kaže dio učenjaka ,,Ako se radi o većim, znači, svotama i o većem imetku, onda treba shodno kao što je znači miraz u islamu, žene, znači, kćerke tog čovjeka dobivaju uvijek pola kao muškarci, i tako čovjek i treba da podjeli svoju imovinu svojim sinovima i svojim kćerima. Muškarcima, svojim sinovima daje duplo više od žena i od njegovih kćeri i oni postaju vlasnici za njegovog života. To je u islamu poklon, poklon postaje u našem vlasništvu onog momenta kad ga i preuzmemo.
Tako da svojoj djeci podijelimo imetak oni postaju vlasnici i mi smo završili. Ne možemo mi njima reći ,,E ovako ćete podjeliti i mi kada umremo.“ Ne! Kada se umre dijeli se onako kako je Gospodar Zemlje i nebesa odredio! Prebroje se nasljednici, ima li još neko uz djecu da ulazi, može se desiti, mi nažalost, veoma malo i govorimo i veoma slabo se zna o nasljednom pravu. Pogledaju se ko su nasljednici koji ulaze u kategoriju nasljednika i zna se kome koliko po Kur'anu dolazi u nasljedstvo.
Tako da ne možemo mi, mi možemo u granici jedne trećine ostaviti vasijet nekome ko nije nasljednik. Vasijet može biti nekome ko nije nasljednik. Mi ne možemo ostaviti u vasijet kako će se dijeliti nakon naše smrti. Nakon smrti to se zove miraz i dijeli se onako kako ga je Uzvišeni Allah naredio.
Greška je, mnogo grešaka ima u našem podneblju, kada se dijeli samo muškarcima i greška je dijeliti i muškarcima i ženama isto. Znači, to je greška, to je jasan kur'anski ajet da kad su u pitanju samo djeca, muška djeca dobivaju duplo više od ženske djece.
U svakom slučaju, znači, ako insan želi za svoga života da podjeli imetak onda će ga podijeliti i da djeca postanu vlasnici za, znači, dok je još insan živ. Ako smo rekli, ako je veća imovina u pitanju onda treba dijeliti na način da muškarcima, svojim sinovima, daje duplo više od kćeri, pošto se one udaju imaće svoje muževe koji će ih izdržavati i nemaju veliku potrebu kao što je imaju sinovi koji moraju zasnivati porodice, ženiti se, praviti kuće i tako dalje. To je jasan kur'anski propis. E, ako se desi da čovjek nije podijelio imetak, umro je, onda se dijeli onako kako je to Kur'an definisao.
Audio isječak odgovora