Imao sam saobraćajnu nezgodu u kojoj je načinjena materijalna šteta na mom i na autu druge osobe s tim da je po policijskom uviđaju on kriv. Da li je dozvoljeno uzeti nadoknadu za oštećenje auta prilikom saobraćajne nezgode u kojoj čovjek nije kriv?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju ispod.
Transkript:
Mi tvrdimo da osiguranja koja su komercijalna su zabranjena u islamu, ali u ovom slučaju imamo zakone koji su nam nametnuti. U islamu postoji nešto što se zove nadomještanje štete drugoj osobi. Npr. ako smo uzeli kamen, bacili ga želeći pogoditi pticu i razbili smo komšiji prozor, mi njemu trebamo nadomjestiti štetu. Isto tako u vožnji kada udarimo osobu napravili smo štetu i trebamo to isplatiti.
U podneblju gdje živimo neće nam ta osoba platiti, ali će za njega to neko drugi da uradi, a to je njegovo osiguranje. Nama je bitno da neko plati da mi popravimo i saniramo štetu našeg auta, a to što će isplatu izvršiti njegovo osiguranje koje je prema nama njegov opunomoćenik nije važno.
Tako da, bez obzira što smatramo da je komercijalno osiguranje haram, u ovom slučaju pošto živimo u takvom sistemu gdje ne možemo direktno od čovjeka koji nam je nanio štetu tražiti da nam to isfinansira, onda nema smetnje da nam to neko drugi plati kako bismo pokrili štetu koja nam je učinjena.
Tako da, ako Bog da, nema smetnje da se uzmu pare nakon procijenjene štete, ako čovjek nije bio kriv.
Audio isječak odgovora