Da li je dozvoljeno primiti kao poklon igračke koje su obliku životinja ili nekih drugih živih bića?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju.
Transkript:
Imam jednu nedoumicu pošto sam postao babo. Dijete dobija svakodnevnih poklona, pogotovo igračke sa očima. Upoznat sam s hadisima da meleki ne ulaze u kuću, itd. Da li je dozvoljeno uzimati takve igračke?
Da li je dozvoljeno, znači, uzimati na poklon igračke koje su, jednostavno, u obliku životinja ili nečega drugog, jednostavno u obliku živih bića? Allah najbolje zna, teško je to danas izbjegavati. Ja neću reći nemoguće. Ali je to teško danas izbjegavati, slično nešto kao što su u pogledu slikanje sa mobitelom, jednostavno, to je tema koja je danas nametnuta. Tako i igračke. Imaju hadisi da je Aiša, radijalahu anha, kad je bila djevojčica igrala se sa nekom igračkom koja je bila u obliku konja i Božiji Poslanik, Alaihi Assalatu Wassalam, joj to nije zabrabio i negirao.
Tako da, na osnovu tih hadisa i nekih drugih hadisa islamski učenjaci savremenog doba su bili, haj da kažemo, u datom momentu tolerantni prema tim pitanjima pošto se to vezuje za dječicu. Djeca, po šerijatu, još nisu, haj da kažemo, šerijatski obveznici, imamo te neke hadise iz kojih se indirektno može shvatiti da ima u tom pitanju tolerancije i, treća stvar, to jednostavno, to pitanje ljudi koji imaju djecu, znaju da je skoro pa nemoguće kupiti djetetu igračku osim da ima tih nekih, haj da kažemo, likova i slično tome. Tako da, duboko se nadam, inšallah, da insan, ako primi takve poklone, da nije griješan.
Audio isječak odgovora