U braku sam 11 godina, žena me je prevarila, učinila nemoral, ali je ona tvrdila da je samo imala kontakt sa drugom osobom preko interneta. Imamo dvoje djece, to me mnogo boli, ona se pokajala. Da li je meni dozvoljeno da joj to oprostim?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju ispod.
Transkript:
Znači, standardno, ne znamo kako koristimo društvene mreže pa žene, udate žene, ne znaju šta će od svog vremena pa onda sebi nađu druge ljude s kojima kontaktiraju, dopisuju se. Pa onda kada ljudi to saznaju, nastaju veliki problemi u porodici, i postavlja nam e pitanje da li je takvoj ženi dozvoljeno oprostiti.
Kada je u pitanju već porodica, dvoje djece, ako je ta žena zaista shvatila da je pogriješila, ako se pokajala, definitivno da je čovjeku dozvoljeno da joj to halali, da joj oprosti i da nastave živjeti. Problem je onog momenta kada osoba ne vidi u tome ništa loše i ne želi da se pokaje. U ovom slučaju, nadamo se da to nije tako. Znači imamo brak, imamo djecu, ako se ‘okliznula’, ako je ‘pala’, uradila grijeh, šejtan je prevario a taj grijeh je bio samo dopisivanje, znači ako je shvatila da je pogriješila, ako joj čovjek vjeruje i ako vidi znake njene iskrene tevbe i pokajanja, ne vidim ništa loše u tome da to čovjek toleriše.
SVAKAKO, da se poduzmu određene mjere da više ne dolazi do toga. Znači da se dogovore kako će koristiti internet, kako će koristiti mobitel itd. U svakom slučaju, da poduzmu ono što će biti dovoljno da se osoba ne vrati tom grijehu. Ali, da li čovjek ima pravo i mogućnost da oprosti i da nastavi živjeti sa tom ženom – ako vidi da se ona istinski pokajala, nema u tome, ako Bog da, ništa loše.
Audio isječak odgovora