Da li je dozvoljeno kombinovati stavove učenjaka i mezheba po nekim pitanjima? Npr., da nekada dižem ruke u namazu, a nekada ne, da nekada skraćujem ikamet, a nekada ga učim malo duže itd.?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju ispod.
Transkript:
Ovo je jedno interesantno pitanje i u svakom slučaju pitanje koje je vraća na propis. Ako je u pitanju dobrovoljni ibadet, sunnet, nešto što nije na stepenu vadžiba, insan to može nekada praktikovati nekada ne praktikovati. Kao što je u pitanju dizanje ruku u namazu, kao što je izgovaranje ‘amin’, kao što je u pitanju različit način učenja ikameta. Čovjek nekada može učiti ikamet ovako nekada onako.
Znači, ako se radi o dobrovoljnim stvarima (sunnetima), može čovjek uzimati različita mišljenja. Isto tako, ko su određeni mezhebi odabrali jedan ibadet a taj ibadet je došao od Poslanika, alejhisselam, na različite načine. Kao što je ikamet. Imamo vjerodostojne argumente koji ukazuju da se ikamet može učiti skraćeno, a može i kao ezan. Pa i tu, ako je preneseno od Poslanika, alejhisselam, da su određeni ibadeti rađeni na više načina, može insan prakticirati sve to.
E, ko dođemo do nečega što je vadžib (obaveza), tada moramo, ako se ulema razišla, odabrati jedno mišljenje i držati se tog mišljenja.
Svakako, opet se pitanja vraća ‘ko je insan’? Ako insan nema kompetenciju da vaga mišljenja, on će odabrati mišljenje one osobe koja je za njega najkompetentnija i najučenija. A ako ima mogućnost da vaga i analizira dokaze, onda će odabrati najjače mišljenje s aspekta dokaza.
Audio isječak odgovora