Pročitao sam jedan hadis u Buharijevom Sahihu u kojem se kaže da će Medina, kada se pojavi Dedžal, imati sedam vrata, a na svakim vratima stajat će dva meleka čuvara koji će sprečavati Dedžala da uđe u Medinu. Koliko ja znam, Medina u današnje vrijeme nema vrata, već samo puteve. Moje pitanje glasi: Da li riječ vrata u ovome hadisu simbolizira puteve? Ukoliko je odgovor potvrdan, koliko je onda puteva koji vode ka Medini?
Hadis koji spominjete u pitanju ima grešku u prenošenju. Hadis koji prenosi Buhari, Allah mu se smilovao, u svome Sahihu u poglavlju “Odlike Medine”, br. 1879, kao i u poglavlju “O iskušenjima”, br. 7125, a koji od Poslanika, ﷺ, prenosi Ebu Bekr, r. a., glasi: “U Medinu neće ući strah od Dedžala. Ona će toga dana imati sedam vrata od kojih će na svakima biti po dva meleka.”
U svome djelu El-Feth, u komentaru Vjerovjesnikovih, ﷺ, riječi da će “Medina imati sedam vrata”, Ibn Hadžer el-Askalani naveo je da je Ijad rekao: “Pod ovim se podrazumijevaju enkab (prilazi), kao što prenosi i Ebu Hurejra.”
U Sahihu se bilježi hadis koji prenosi Ebu Hurejra, u kojem se navodi da je Resulullah, ﷺ, rekao: “Na medinskim prilazima (enkab) su meleki, u nju neće ući ni kuga ni Dedžal.”
Hafiz u svom djelu El-Feth, 4/96, navodi da je Ibn Vehb rekao da je riječ enkab množina od riječi nakb i da se pod riječju enkab podrazumijevaju ulazi ili vrata, kako neki kažu, a u osnovi to znači put između dva brda. Neki kažu da se riječ enkab odnosi na puteve koje ljudi slijede, shodno značenju korijena ove riječi upotrijebljene u Kur’anu.
Ovo je sve što Hafiz navodi u komentaru navedenog hadisa. O spomenutom moglo bi se razmišljati na sljedeće načine:
• moguće je da će Medina u budućnosti, u vrijeme pojave Dedžala, imati vrata, iako ih sada nema;
• moguće je da se pod vratima podrazumijevaju glavni ulazi, mada nisu u vidu vrata;
• moguće je da meleki kojima je povjereno čuvanje Medine paze na sedam pravaca, a na svakom pravcu nalaze se po dva meleka te se pravac naziva “vrata” (bab), što je u arapskom jeziku dopušteno.
Allah najbolje zna!
Muhammed Salih Munedždžid, Odgovori o islamskom vjerovanju, str. 86.