Da li bolesnik u bolnici treba klanjati namaze redovno, da li može spajati namaze ili može naklanjati namaze kada ozdravi?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju ispod.
Transkript:
Musliman vjernik treba da zna da je namaz vremenski ograničena obaveza. Tako da, bez obzira što se čovjek nalazi u bolnici klanjat će shodno svojim mogućnostima. Ako ima mogućnost da abdesti i da ustane da klanja tako će i klanjati. Ako ne može ustati iz kreveta, ako ima kateter, ako ima neke nečistoće na svojoj odjeći klanjat će shodno mogućnostima. Čak ako se ne može okrenuti prema kibli, klanjat će ležeći na svome krevetu itd. Ali namaz se mora klanjati.
Ako može abdestiti uzet će abdest, ako ne može, uzet će tejemum, ako ne može uzeti ni tejemum klanjat će bez abdesta, ali se namazi moraju klanjati!
Ako ima ogromna potreba čovjek će u datom momentu i spojiti namaze (podne i ikindiju, akšam i jaciju da klanja zajedno u periodu boravka u bolnici – samo spojiti namaze, bez kraćenja). Inšallah biiznillah sve je to dopušteno, ali namaz se ne može propuštati!
Tako da, opcija naklanjavanja ne postoji i čovjek dok je u bolnici treba da se organizuje i shodno svojim mogućnostima da klanja namaz prije nego što istekne namasko vrijeme.
Audio isječak odgovora