Autor Kur'ana ne zna matematiku! Prema Arunu Shourieu, u Kur'anu postoji jedna matematička greška. Ako saberete sve dijelove nasljedstva koje se dijeli među nasljednicima – što se spominje u 4. poglavlju, . 11 i 12. ajet – dobija se više od jedne cjeline (preko 100%). Autor Kur'ana, očigledno, ne poznaje matematiku.
Časni Kur'an na nekoliko mjesta govori o nasljedstvu: sura El-Bekara, 180. ajet; sura El-Bekara, 240. ajet; sura En-Nisa, ajeti 7-9; sura En-Nisa, ajeti 19 i 33; sura El-Maida, ajeti 105 i 108.
U suri En-Nisa, u 11., 12., i 176. ajetu, jasno je objašnjen način raspodjele nasljedstva.
Pogledajmo 11. i 12. ajet sure En-Nisa, kog Arun Shourie citira:
“Allah vam naređuje da od djece vaše – muškom pripadne toliko koliko dvjema ženskima. A ako bude više od dvije ženskih, njima – dvije trećine onoga što je ostavio, a ako je samo jedna njoj – polovina. A roditeljima, svakom posebno – šestina od onoga što je ostavio, ako bude imao dijete; a ako ne bude imao djeteta, a nasljeđuju ga samo roditelji, onda njegovoj materi- trećina. A ako bude imao braće, onda njegovoj materi – šestina, pošto se izvrši oporuka koju je ostavio, ili podmiri dug. Vi ne znate ko vam je bliži, roditelji vaši ili sinovi vaši. To je Allahova zapovijed.’ -Allah, zaista, sve zna i mudar je. A vama pripada – polovina onoga što ostave žene vaše, ako nebudu imale djeteta, a ako budu imale dijete, onda – četvrtina onoga što su ostavile, pošto se izvrši oporuka koju su ostavile, ili podmiri dug. A njima – četvrtina onoga što vi ostavite, ako ne budete imali djeteta; a ako budete imali dijete, njima – osmina onoga što ste ostavili, pošto se izvrši oporuka koju ste ostavili, ili podmiri dug. A ako muškarac ili žena ne budu imali ni roditelja ni djeteta, a budu imali brata ili sestru, onda će svako od njih dvoje dobiti – šestinu; a ako ih bude više, onda zajednički učestvuju u trećini, pošto se izvrši, ne
oštećujući nikoga, oporuka koja je ostavljena ili podmiri dug; to je Allahova zapovijedi- A Allah sve zna i blag je.”
Islam veoma detaljno govori o nasljednom pravu. Većina propisa o nasljedstvu data je u Kur'anu, dok neke manje detalje možemo naći u hadisima Allahovog Poslanika, s.a.v.s.
Ima ljudi koji se cijelog života bave proučavanjem islamskog nasljednog prava, raznim kombinacijama u podjeli imovine. Arun Shourie očekuje da upozna cjelokupno nasljedno pravo samo ukoliko pročita ova dva ajeta, bez poznavanja nekih osnovnih kriterija.
On liči na osobu koja želi riješiti složeni matematički izraz, a ne poznaje osnovno pravilo u matematici: “Z D M S O”, koje kaže da bez obzira koji matematički izraz rješavate i bez obzira na znak ispred brojeva, morate slijediti ovaj redoslijed: 1) zagrade se sklanjaju; 2) dijeljenje; 3) množenje; 4) sabiranje; 5) oduzimanje. Ako Arun Shourie ne zna matematiku, pa prvo izvrši sabiranje, pa množenje, a zatim se oslobodi zagrada, a ostatak izraza podijeli i oduzme – na dobrom je putu da dobije pogrešan rezultat. Pored toga, iako se u 11. ajetu prvo spominju djeca, a tek kasnije roditelji i supružnici, prema striktnom pravilu u islamskom nasljednom pravu, najprije se odvaja dio nasljedstva koji pripada roditeljima i supužniku – u zavisnosti od toga koliko je iza umrlog ostalo djece – pa se nakon toga ostatak imovine podijeli sinovima i kćerkama umrloga, svakome tačno preciziran dio.
Gdje se ovdje javlja ukupna suma od preko jedan?! Nije Allah Taj Koji ne zna matematiku, već Arun Shourie ne zna ni njene osnove …
___________
Iz knjige “ODGOVORI NA ZABLUDE O ISLAMU 2.dio”
Autor: Dr.Zakir Naik