Zanima me, a nisam našao nigdje jasan odgovor, u vezi parfema u kojima ima industrijskog alkohola. Da li mi je namaz ispravan ako klanjam u odjeći na kojoj ima parfem, a parfem je napravljen od industrijskog alkohola?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju.
Transkript:
Generalno gledajući u pogledu alkohola, učenjaci, da li je alkohol čist ili nije čist, imaju dva stava. Ogromna većina učenjaka povezivala je zabranu alkohola sa nečistoćom. Pa su kazali: ,,Alkohol je zabranjen i alkohol je zbog toga i nečist.“ S druge strane, imamo stvari u islamu kao što je otrov. Otrov je zabranjen al nije nečist. Pa ne mora značiti da svaka stvar koja je zabranjena da samim tim je i nečista. Tako i alkohol.
Koliko mi je poznato, iščitavajući knjige islamskog prava, ne postoji jasan dokaz da je alkohol nečist. Alkohol je zabranjen za piti zbog opojnosti, i o tome ne pričamo. Alkohol je zabranjen za piti zbog opojnosti! Kada bi čovjek uzeo jednu kap samo to mu je haram! Ali ako pogledamo praksu ashaba kada je zabranjen alkohol, uzimali su alkohol i prolivali su ga i prosipali po ulicama Medine.
Da li mislite da bi ashabi propisali alkohol po ulicama Medine ako je alkohol nečist? Da bi svoje ulice, znači, onečistili alkoholom ako je alkohol nečist, tako da, Allah najbolje zna, govorimo o temeljnom pitanju ‘da li je alkohol čist ili nečist?’ Ja sam stava da je alkohol čist u smislu da ako nam kapne na odjeću, na hlače, na majicu da ne moramo to prati i možemo tako klanjati. Samim tim, parfemi ili mirisi u kojima ima alkohola, inšallah, bi'iznillah, ako se čovjek naparfemiše prije obavljanja namaza sa takvim parfemima ili mirisima, njegov namaz je, inšallah, bi'iznillah, ispravan i validan.
Audio isječak odgovora