Znam da je kockanje haram,ali sam čuo iz pouzdanog izvora da je Muhammed održavao klađenje na kamile, čuo sam da je halal klađenje na konje i streljaštvo. Da li je po vašem mišljenju ovo dozvoljeno?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju.
Transkript:
Klađenje nije nikada dozvoljeno! Klađenje je situacija kada čovjek ulaže u nešto gdje je rezultat nepoznat – pa možda dobiješ možda ne dobiješ. Nije to radio nikada Allahov Poslanik, alejhi selatu ve sellam.
Imaju hadisi da je Božiji Poslanik organizirao natjecanja, ali natjecanja gdje svi se natječu ko želi da natječe se, a nagrada bude od onoga ko organizira natjecanje. Tako da, i u današnje vrijeme kada bi kazali da čovjek organizira turnir neki i ekipe se prijavljuju, dolaze nemaju nikakvo učešće, al on kaže: ,,Ko pobijedi, ja mu dajem nagradu 500 konvertibilnih maraka,1000 manje ili više.“ U tom slučaju je dozvoljeno učestvovati na tom turniru, ali ako bi kazali ,,Svako mora učestvovati po 50 KM pa možda dobiješ posle, budeš prvi, možda ne dobiješ.“, na takvim turnirima je zabranjeno učestvovati!
Tako i za vrijeme Božijeg Poslanika, alejhi selatu ve sellam, Božiji Poslanik je organizirao natjecanje, znači kad su u pitanju natjecanje sa devama ili trke konja. Tako da, znači u islamu klađenje, bez obzira da li bile kamile da li bili konji, streljaštvo, klađenje kao klađenje je zabranjeno! Razlika je da neko organizuje neko takmičenje i kaže ,,može učestvovati ko želi, a nagradu će dobiti, nevezano za učešće.“, to je nešto dozvoljeno. Ali plaćati učešće, to je zabranjeno ili kladiti se, ovaj će pobijediti ovaj neće pobijediti, to je zabranjeno u islamu!
Audio isječak odgovora