Esselamu alejkum. Kada bi čovjek morao otići na operaciju malo kompleksniju, i tokom te operacije ( pod narkozom si) zauči ezan za podne (podrazumijeva se da si obavio sabah namaz) i ta operacija traje određeno vrijeme, uglavnom da obuzima namasko vrijeme, tako i da kada bi stavio na bilo koji drugi termin operaciju bi opet oduzela toliko vremena da se namaz ne bi mogao obaviti u svom vremenu. Uglavnom ta operacije ne završi se na naljepši način i pacijent umre. Kako se to tumači ?
Alejkumusselam. Da li osobu koja je pod narkozom na operacionom stolu, prođe namaz da li se to ubraja u propušteni namaz za koji nema opravdanje. Odgovor na ovo je: da u periodu dok je čovjek pod narkozom on je van svoje svijesti, a u takvom stanju spada sa njega obaveza činjenja onog što je obavezan raditi u svjesnom stanju. Dokaz za ovo su riječi Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: “Podignuto je pero (tj. u tom stanju im se ne pišu grijesi) od trojice: od onog koji spava dok se ne probudi, od djeteta dok ne postane punoljetno i od onoga koji izgubi pamet sve dok mu se ne vrati”. Bilježe ga Ebu Davud, Nesai, Ibn Madže, Ahmed, Ibn Hibban i Hakim, a vjerodostojnim ga smatraju Hakim, Ibn Hibban, Albani i Šuajb Arnaut.
Stanje onog koji je pod narkozom je poput spavača, a spavač nema grijeha u onome što ga prođe u tom stanju, pa takođe i onaj koji je pod narkozom. A obojica su dužni da naklanjaju ono što ih prođe u tom stanju. Ako presele, spavač u snu, a drugi pod narkozom, nemaju grijeha ni jedan jer je sa njih podignuto pero dok su u tom stanju.Ve billahi tevfik.
Na pitanje odgovorio: dr. Zijad Ljakić
Preuzeto sa stranice: http://www.n-um.com