Selam alejkum! Da li džematlije koje žive u Sisku, gdje imaju stalno mjesto prebivališta, imaju status musafira i da li su obavezni skraćivati namaz po dolasku u Bosnu i Hercegovinu, tačnije u Unsko-sanski kanton, gdje također imaju svoje kuće i vikendice u kojima borave tokom godine, a koje su od Siska udaljene od 120 do 150 km?
Skraćivanje namaza i spajanje na putovanju dozvoljeno je na osnovu riječi Uzvišenog Allaha: ‘’Nije vam grijeh da molitvu na putovanju skratite, i kada se bojite da će vam nevjernici neko zlo nanijeti. Nevjernici su vam, doista, otvoreni neprijatelji.” (En-Nisa, 101) Također, Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, u vezi skraćivanja i spajanja namaza rekao je da je to ”sadaka koju vam je udijelio Allah, pa je prihvatite”. (Bilježi Muslim)
Neophodno je naglasiti da između islamskih učenjaka postoji razilaženje u vezi propisa skraćivanja i spajanja namaza kao i vremena u kojem se dozvoljava skraćivanje i spajanje namaza. Hanefije smatraju da nije dozvoljeno spajati namaze izuzev na dan Arafata između podne i ikindija-namaza u podnevskom vremenu i na Muzdelifi između akšama i jacija-namaza u jacijskom vremenu. Također smatraju da je farz – stroga obaveza skraćivanje namaza na putovanju i da je skraćivanje namaza dozvoljeno u vremenskom period od petnaest dana. Ostali islamski mezhebi smatraju da je skraćivanje i spajanje namaza sunnet, a ne vadžib, i da su četiri dana (hanbelije) vremenski period u kojem se dozvoljava skraćivanje namaza.
Na osnovu prethodnog može se reći da je osoba koja boravi u određenom mjestu i nijjeti da će u njemu boraviti više od četiri dana (ili petnaest dana) – dužna upotpuniti namaz i klanjati svaki namaz u njegovo vrijeme , tj. neće spajati namaze. Ukoliko boravi u nekom mjestu i ne zna kada će putovati, već čeka da završi određeni posao, pa će putovati, u tom slučaju dozvoljeno mu je skraćivati i spajati namaze sve dok ne htjedne putovati, čak i da se vremenski period boravka oduži, jer se prenosi da je Ibn Omer boravio u Azeberdžanu čitav mjesec i da je skraćivao namaz.
U slučaju spomenutom u pitanju, osoba će skraćivati i spajati namaze u toku svoga putovanja između svojih prebivališta, jer će prijeći put čija dužina spada u putovanje. Ukoliko osoba kao preferirajuće odabere mišljenje hanefijskog mezheba, u tom slučaju neće spajati namaze izuzev u situacijama u kojima to hanefije dozvoljavaju, što znači da neće spajati namaze u slučaju spomenutom u pitanju, ali će obavezno spajati namaze sve dok je putnik, tj. dok ne stigne do odredišta, i u situaciji kada nijjeti da ostane manje od petnaest dana u određenom mjestu. Allah najbolje zna!
Na pitanje odgovorio: mr. Osman Smajlović
Preuzeto sa stranice http://www.n-um.com