Koji je propis krvarenja nastalog nakon ginekološke operacije polipa, utiče li na ispravnost namaza?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju.
Znači, žene koje imaju operacije i nakon te operacije imaju krvarenje, kao u slučaju uklanjanje polipa, da li mogu klanjati zbog tog krvarenja?!
Znači, ispravno je mišljenje da krv koja izlazi kao plod određenih operacija i hirurških zahvata, to je krv istihaze. Ženi je u tom periodu namaz obavezan. Veliki broj žena ima neko svoje mišljenje da bilo kakva krv koja ističe na spolni organ da zbog toga ne smije klanjati što nije tačno. Čak i žena koja je imala spontani pobačaj u ranim mjesecima, prvi-drugi mjesec, žena imala spontani i ima krvarenje, to krvarenje je krvarenje istihaze to nije nifas i žena u takvom krvarenju, njoj je namaz i dalje obaveza.
Svakako žene koje imaju kontinuirano krvarenje znamo kako će se ponašati, prvo će se prije namaza oprati dobro, očistiti od krvi a nakon toga dobro zaštititi higijenskim ulošcima. Nakon toga abdestiti i nakon toga klanjati pa makar se desilo isticanje krvi u toku namaza. Takav namaz je inšallah ispravan i validan. Znači, žena koja ima krvarenje koje nastalo kao plod hirurškog zahvata, uklanjanje polipa, njoj je namaz obaveza. Njoj je namaz obaveza. To nije krv hajza. Jedino što sprečava klanjanje jeste krv hajza i krv nifasa.
Audio isječak odgovora