Selam alejkum postovani!
1. Malo sam se opteretila kada sam slusala o halal mesu, pa me zanima sledece.. da li mogu da jedem u Mc Donaldsu ako uzmem u obzir da ne znam koje meso koriste i kako je zaklano ili moram da istrazujem? (ppsto sam cula da ne moramo da pitamo, a nigde ne pise tamo)
i da li mogu onda da jedem kod nekoga u goste ako odem, ne moram da pitam kako je meso nabavio i gde ga je nabavio kad odem kod nekoga na rucak? (a verovatno ga je kupio u prodavnici samo i vrlo retko ljudi gledaju da li ima sertifikat za halal meso, pogotovo ako idem na rucak kod hriscanina)? to me zanima
Nije mi jasno da li moram da pitam ili mogu da predpostavim kakvo je meso pa mi je automatski zabranjeno?
i molim Vas konkretno za Mek Donalds da mi odgovorite kakvo je Vase misljenje?
We alejkumusselam.
U McDonaldsu u Saudiji i sličnim zemljama piše da poštuju principe halal klanja, plus što određena ministarstva vrše dodatne provjere toga. U drugim zemljama bojim se da nije dovoljno uzeti neznanje o porijeklu kao dovoljan argument dozvoljenosti, jer prilično veliki procenat stanovnika današnjih sekularnih zemalja, u Evropi ili Sjevernoj Americi ili dalekom Istoku, ne pripada sljedbenicima knjige. Deklarišu se kao ateisti, agnostici, teisti, ali uglavnom ne vjeruju da je Isus poslanik, ili da je stvarno došao sa Objavom, čak ne vjeruju ni da je postojao. Dakle, vrlo često se radi o tome da veliki procenti stanovništa nisu sljedbenici knjige, pa na njih ne možemo primijeniti princip koji je važio prije 20. vijeka, vijeka butna protiv Boga i vjere uopšte. Naravno, nije svaka oblast svake države takva, neke pokrajine imaju veliku većinu stvarnih sljedbenika knjige, dok druge suprotno. To je problem sa aspekta onoga ko ubija životinju. Drugi problem je sa aspekta načina ubijanja životinje, jer mnoge države ne samo da ne vode računa o klanju, nego čak zabranjuju klanje bez prethodnog elektrošoka, ili nekog drugog načina koji životinju ili potpuno ubije ili je toliko približi smrti da se ne računa u one životinje koje vrijedi zaklati da bi bile halal. To su dva aspekta problema mesa u savremenim nevjerničkim zemljama. Treći aspekat se veže za naše prostore na kojima kršćani često koriste svinjsku mast tokom spremanja jela, bez da meso prže u odvojenoj posudi na zejtin i tome slično. Dakle, nije svako meso koje zakolju jevreji i kršćani dozvoljeno, već ima neke uslove, poput toga da bude stvarno zaklano, da su stvarno jevreji i kršćani a ne ateisti, agnostici i drugi koji se tradicionalno pripisuju toj nekoj vjeri a ne stvarno, zatim da to nije zaklano u ime Isusa i da ne spada u strvinu (ubijeno strujom ili nečim drugim prije klanja), ali i da nije došlo u dodir sa svinjskom mašću tokom spremanja.
Inače šerijat za meso ima strožije propise od drugih stvari, pa je osnova da je sve halal osim u: ibadetima, muško-ženskim odnosima, mesu, krvi (napad na nečiji život i čast i tome slično), tu je snova zabrana osim za ono za šta postoji dokaz dozvoljenosti. Najbolje da čovjek jede samo ako zna da je halal meso, a u suprotnom da traži nešto vegeterijansko ili morske plodove poput ribe i slično. Međutim, ne mogu reći je to jedini halal način, niti to mišljenje mogu nametnuti nekome ko slijedi daiju s drugačijim mišljenjem, ali je svakako predostrožnije.
Uglavnom: Slijediš nekog od stručnjaka islamskog prava u čije znanje i emanet imaš povjerenje, i sa tebe je spala odgovornost. A ako hoćeš predostrožnost, onda nemoj da jedeš osim meso za koje znaš da je halal, jer je osnova u mesu i ulovu da je haram dok se ne dokaže suprotno. Nije mnogo teško napraviti malo istraživanje oko porijekla mesa u tim lancima restorana, danas svi oni imaju mailove i brojeve preko kojih odgovaraju na pitanja korisnika. Kada si u gostima može biti neprijatno da ih pitaš o porijeklu mesa, ali možeš se izvući na kulturan način, bilo traženjem vegeterijanske hrane ili tome slično. Možda će te gledati malo čudno, ali i to je bolje nego da rizikuješ veliku vjerovatnoću haram mesa.