Da li je tačno da putnik po hanefijskom mezhebu namaze može spajati samo 15 dana?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju.
Transkript:
Mišljenje i stav hanefijskog mezheba da čovjek na putu može koristiti olakšicu putovanja samo 15 dana,a ako će boraviti više od 15 dana neće koristiti tu olakšicu da krati i spaja namaze, je u okviru mezheba, a ima i neke svoje dokaze. Više je to pokušaj da se iz nekih hadisa izvuče neki propis. Čovjek ako putuje i ne planira negdje da se prijavi da živi već je otišao da obavi neki posao i vraća se,čak ako bi boravio i više od 15 dana ili 20 dana,on se Ako Bog da smatra musafirom i može da krati i spaja namaze.
Generalno gledajući islamski učenjaci povodom ovog pitanja imaju različita mišljenja čak kažu da u pogledu ovog pitanja ima preko dvadeset različitih mišljenja,Allah najbolje zna,uz dužno poštovanje mezheba, ne postoji jasan dokaz ni u Kur’anu ni u sunetu Allahovog Poslanika alejhi sallatu ve sellam, koji vremenski ograničava kraćenje i spajanje namaza. Generalno čovjek dok je otputovao i dok se ne vrati svojoj kući, on je musafir,može kratiti i spajati namaze,ako ima potrebu.
Tako se znalo dešavati ashabima da su ostajali duži period u džihadu,na putovanjima i cijeli taj period oni bi kratili i spajali namaze. Čak je i Allahov Poslanik alejhi sallatu ve sellam u toku putovanja koristio tu olakšicu, a za vrijeme bitke na Tebuku,proveo je dvadeset i više dana krateći i spajajući namaze,tako da ne postoji vremensko ograničenje niti dokaz za to.
Audio isječak odgovora