Poznato mi je da ulje sprečava prodiranje vode do kože i da u tom slučaju abdest nije ispravan, a je li dopušteno uzeti abdest preko ulja koje čovjek stavi u cilju liječenja? Mora li se u tom slučaju ulje ukloniti prilikom uzimanja abdesta?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Hvala i zahvala pripadaju Svevišnjem Allahu! Na pitanje koje ste postavili možemo odgovoriti s nekoliko aspekata.
Prvo, prema ispravnom mišljenju islamskih učenjaka, čovjek može, uzimajući abdest, potrati po kosi ako je na nju nanio ulje, jer je potiranje po glavi svojevrsno olakšanje. No, kad je riječ o kupanju od džunupluka ili o kupanju poslije mjesečnog pranja, ulje se mora ukloniti kako bi voda doprla do vlasī i korijena kose.
Drugo, onaj ko ulje nanese na lice, ruku ili nogu, mora ukloniti to ulje, to jest gornji dio, da bi voda doprla do kože.
Treće, ukoliko obveznik nanese na tijelo ulje u cilju liječenja, a njegovo uklanjanje ima za posljedicu štetu ili neoubičajenu poteškoću, tad će po tom dijelu tijela učiniti mesh uzimajući abdest, odnosno gusul; ulje u tom slučaju ima status gipsa. “Status potiranja po gipsu ima potiranje po zavoju, flasteru i potiranje po masti koja se stavi na ranu, a koja sprečava prodiranje vode do kože” (el-Mevsuatul-fikhijja, 15/108). Govorili smo prije o tome da supstanca koju čovjek nanese na dio tijela koji se pere prilikom uzimanja abdesta, a koju ne može uklanjati ima status gipsa, po kojem potire i ne skida ga; ako potiranje po toj supstanci ima za posljedicu štetu, onda će na bolni dio tijela staviti nešto i po tome potrati.
Četvrto, ako obveznik ne može na bolno mjesto staviti flaster kako bi učinio mesh uzimajući abdest, u tom će slučaju oprati zdrave dijelove tijela i uzet će tejemum za taj dio. Evo šta o tome kaže šejh Salih el-Fevzan: “Ako čovjek pati od kožne bolesti na licu i ljekar mu propiše mazanje tog dijela lica mašću koja se, da bi imala djelovanje, ne smije ukloniti nekoliko sati, tad će oprati zdravi dio lica i ostale udove, a za taj bolni dio lica uzet će tejemum. Tako će postupati sve dok se ne izliječi” (el-Munteka min fetavel-Fevzan, 4/9, 10). A Svemogući Allah najbolje zna, On je Znalac svih tajni.
Odgovor preuzet sa stranice islamqa, pod nadzorom šejha Saliha Munedžida
https://islamqa.info