Kako treba postupiti punoljetna osoba koja nije klanjala niti postila prethodnih deset i više godina?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju ispod.
Transkript:
Nedavno smo na facebooku pisali o osobi koja želi početi klanjati, a već joj je 35 godina (dakle već 15 godina ne klanja nakon punoljetstva). U svakoj godini koliko ima namaza, ako toj osobi kažemo da sve to mora natklanjati to su hiljade namaza, pa je slično pitanje i sa postom.
Ono što je najprioritetnije za osobu koja prvu godinu sada posti jeste da se posveti sebi, tevbi, zatim da se posveti kajanju za grijehe koje je učinila i da se učvrsti u namazu i tom postu. Nakon toga, veliki broj učenjaka je smatrao da osoba koja je propuštala post treba to i da naposti.
Naime, postojao je dio učenjaka od kojih je šehul islam ibn Tejmie zahirijska ili bukvalistička pravna škola šejh Usejmin koji su smatrali da se za namaze koji se propuste namjerno, kao i za post koji se propusti namjerno, da se za njih treba pokajati i nije potrebno to natklanjavati i napaštati.
Generalno, to je pitanje oko kojeg postoji jako razilaženje, ali ja smatram da osoba koja je tek sad počela klanjati i postiti da se sada prvenstveno treba fokusirati na sadašnjost, da sada dobro isposti, da učvrsti svoj iman, namaz, da učvrsti svoj islam, a onda uz Allahovu pomoć u budućnosti ako bude kuveta i snage tokom godine treba pokušati napaštati dane koje je osoba propuštala u mladosti, a ako to i ne bi uradila nadamo se da su iskrena tevba i pokajanje dovoljni u takvim situacijama.
Audio isječak odgovora