Selam alejkum!
Od prošle godine ostalo mi je nekoliko dana ramazana da napostim. Od toga sam nekoliko napostila i još nekoliko mi je ostalo. Međutim, hvala Allahu, ostala sam trudna i veoma mi je teško postiti radi zdravstvene situacije. Na ljeto, inšallah, prije ramazana trebala bih da se porodim tako da prije ovog ramazana neću moći napostiti dane koje su mi ostali. Možete li mi reći šta je najbolje da činim, pošto čujem razne priče: da li da ostavim pa da napostim kad mognem i da platim iskupninu, to jeste nekog nahranim? Ja znam da je najbolje da se naposte propušteni dani, ali ne znam šta je bolje pošto ulazim u drugi ramazan te neću moći napostiti propuštene dane od prošlog ramazana. Allah vas nagradio!
Uvažena sestro u vjeri, treba da znate da je mnogo muslimana i muslimanki koji u pogledu napaštanje čine velike greške, tako da se odluče na opciju iskupljivanja, nahranjivanjem siromaha, a oni ne potpadaju pod kategoriju koja može da se iskupljuje nahranjivanjem siromaha. Osobe koje imaju pravo da se iskupljuju nahranjivanjem siromaha za dane koje nisu postili samo su stare i iznemogle osobe i bolesnici čije su bolesti neizlječive, po tvrdnji kompetentnih i povjerljivih doktora.
Ostali, što obuhvata i trudnicu i dojilju, koji iz bilo kojeg drugog razloga ostave post, napostit će isti broj propuštenih dana i nije im dozvoljeno da se iskupljuju nahranjivanjem siromaha, a ako bi to i učinili, njihov dug prema Allahu ostao bi i dalje nevraćen.
Što se tiče vas i pitanja napaštanje, muslimanka treba da zna sljedeće:
1. Žena traba da zapamti ili da zapiše tačan broj dana koje nije napostila kako bi isti broj dan mogla napostiti. Kazao je Uzvišeni Allah: “U mjesecu ramazanu počelo je objavljivanje Kur’ana, koji je putokaz ljudima i jasan dokaz pravog puta i razlikovanja dobra od zla. Ko od vas u tom mjesecu bude kod kuće, neka ga u postu provede, a ko se razboli ili se na putu zadesi (pa ne posti), neka isti broj dana naposti.” (El-Bekare, 185)
2. Kada žena postane spremna za post, treba (pohvalno je) da požuri sa napaštanjem propuštenih dana kako bi na taj način što prije izvršila obavezu, iako požurivanje nije obaveza, već može da naposti tokom cijele godine.
3. Napaštanje propuštenih dana ne bi trebalo da se odgađa do sljedećeg ramazana, osim u slučaju onih žena koje imaju validan šerijatski razlog da to učine, kao one koje doje svoju djecu dvije godine, a post u tom periodu negativno djeluje na njihovo zdravlje ili na prisustvo mlijeka kojim hrani bebu, ili ponovo zatrudne pa ne budu u mogućnosti da to naposte.
Ona žena koje ne uspije da naposti propuštene dane do pojave sljedećeg ramazana, onda kada stekne uvjete za napaštanje samo će napostiti propuštene dane, bez da uz sve to još i nahranjuje po jednog siromaha za svaki dan. Da, jedan dio učenjaka smatrao je da ona žena koja odgodi napaštanje do iza sljedećeg ramazana, treba da uz svaki napošteni dan nahrani po jednog siromaha. Smatram da za to mišljenje ne postoji jasan dokaz.
4. Ne postoji šerijatska zapreka da dani koji se napaštaju ne budu jedni za drugima, već je dopušteno da žena posti (napašta) jedan dan, nakon toga pauzira nekoliko dana, a potom ponovo posti, a dopušteno je ako to može podnijeti da uzastopno napašta propuštene dane. Također, nema zapreke da se napaštanje odgodi do perioda kada je dan kraći ili kada su temperature podnošljivije. Šerijat ne gleda na dužinu dana u kojem čovjek nije postio, niti gleda na vremenske uvjete kada čovjek nije postio, pa je dopustio da se u danu koji je kraći i hladniji naposti propušteni dan koji je bio duži i topliji. A Allah najbolje zna!
Na pitanje odgovorio:prof. Elvedin Pezić
Preuzeto sa stranice http://www.n-um.com