Da li se sedždom smatra samo padanje na sedždu u namazu ili sedždu možemo učiniti bilo kada i uputiti dovu Gospodaru?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju ispod.
Transkript:
Jedno interesantno i lijepo pitanje..
Mi znamo da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kazao najbliže što čovjek bude svome Gospodaru, jeste kada je na sedždi, pa mnogo dovu činite, velika je mogućnost da će vam dova biti primljena. To su riječi Božjeg Posalnika, alejhisselam.
Da li čovjek može ovako sada, želim da dovim i idem da padnem na sedždu i da dovim? Ne može. Nažalost, primjetno je ponekad da ljudi nakon namaza, završili su namaz, završili su dovu e sad odu na sedždu i dove. To je neispravno, to je novotarija.
Znači imamo sedždu u namazu, imamo sedždu itilavet (učili smo kur’an, naišli smo na ajet gdje ima sedžda pa činimo sedždu), imamo sehvi sedždu (ako smo nešto pogriješili u namazu) i imamo šukr sedždu. To su četiri sedžde i na svim tim sedždama mi možemo doviti Allahu. I u namazu možemo doviti, i u sehvi sedždi možemo doviti Allahu, i na šukr sedždi možemo doviti, i u tilavet sedždi možemo doviti Allahu. Ali, mi onako sjedimo u kuću i idem da uradim sedždu pa ću tako doviti Allahu – to nije propisano. Sedžda je propisana samo u ove četiri situacije, mimo toga pasti na sedždu i doviti Allahu nije propisano.
Najbliže što se za takvu stvar može kazati jeste da je novotarija. Pripritetnije je tada da čovjek samo podigne ruke i da dovi, a ne da pada na sedždu.
Znači imamo sedždu u namazu; šukr sedžda; tilavet sedžda i sehvi sedžda. Na svim tim sedždama čovjek može doviti Allahu, tebareke ve te’ala, ali mimo toga ako želi doviti, dovit će podignutih ruku a neće padati na sedždu.
Audio isječak odgovora