Selam aleikum postovana braco. Moje pitanje je da li test rukju protiv sihra smem slusati sam ili u prisustvu neke osobe koja nije hodza, jer se plasim sta ce se desiti samnom ako imam necega i dali cu uspeti da se vratim u normalu npr ako se onesvestim ili dobijem kakve napade?
Alejkumu selam!
Prije svega, ovdje bih da skrenem pažnju na sve učestalije samokontrolisanje putem audio rukje koja se može poslušati na netu. Nažalost, danas je to postala bolesna realnost, da kod osoba, posebno onih koji nisu ili ne znaju da srede svoj život i nakon što zapadnu u razne probleme, posebno psihičke (strahovi, depresija, umišljanja, nesanica I sl) optužuju za to svoje stanje džinne i njihove djelovanje. A vidjet ćemo da ista ta osba ne klanja, ne sluša Kur’an, ne ide u džamiju (možda petkom), radi velike grijehe i sl.
E onda načuje da su to simptomi džinnskog djelovanja, zatim na netu se počne polako raspitivati i istraživati i na kraju sazna da se može provjeriti putem audio ili video rukje, da li u sebi imaš džinna ili ne. I šta se desi? Mogu se desiti neočekivane inezgodne posljedice po zdravlje i psihu te osobe, ako se bude baš radilo o džinnima.
Dragi brate i svako onaj koji se odluči na provjeravanje audio rukjom, a razlog tome je, da li u njegovom tijelu ima neko “strano” tijelo, savjetujem sljedeće:
Ako počneš da se čudno osječaš: ružni snovi, nesanica, ljutnja, strahovi, bolovi u raznim dijelovima tijela za koje medicina nema objašnjenja, depresija i sl, trebaš da obnoviš svoj vjerski život, jer ako je u pitanju džinn, odmah ga na početku djelovanja “skreši” svojim ibadetom. Ti si jači od njega i on se boji ljudi, ne dozvoli da on tebe natjera i da bježiš pred njim kao najveća kukavica.
Dakle zapitaj se: da li klanjam, kad sam zadnji put pao Allahu na sedždu, da li učim Kur’an (koliko je naših momaka i djevojaka završilo po nekoliko hatmi pred efendijama, da ih Allah nagradi za to, čim uđu u srednju školu, nikada više ne uzimaju Kur’an, katastrofalna greška), kad sam zadnji put rekao grijehu (alkohol, posvanje, laž..) NE, kad sam zadnji put naljutio svoje roditelje svojim bezobraznim ponašanjem, kad sam podijelio sadaku, KADA??? I kad nam se počnu dešavati problemi, tražimo najkraći način da se toga riješimo ili da saznamo o čemu je riječ.
Ponavljam, čim osjetiš da se drugačije osječaš, bilo psihički ili fizički, odmah se prihvati namaza, Kur’ana, ostavi griješenje. Pa ako se problem nastavi ili se stanje pogorša i ne možeš se sa njim nositi, onda treba da potražiš pomoć kod nekog ko liječi Kur’anom ispravno, pod uslovom da su ti svi medicinski nalazi u redu.
Što se tiče pitanja da osoba sama sebi pušta rukju kako bi vidjela je lima “nešto” u sebi ili kako bi se liječila, moje mišljenje je sljedeče:
Liječnici Kur’anom apsolutno ne savjetuju niti preporučuju da osoba koja ne obavlja vjerske dužnosti i koja ne poznaje stanja džinnskog svijeta, da sama sebe liječi niti da sama sebi pušta rukje, jer može da dođe do posljedica po bolesnikovo zdravlje. Džinni znaju da budu opasni, posebno prema osobama koje ne praktikuju vjeru, koje su slabe i strahljive.
Kako i kada se može čovjek sam liječiti? Na dva načina:
1) Da je bolesna osoba upoznata sa osnovnim pojmovima (sihr, džinni, reakcije njihove I sl)
2) Da je osoba upoznata sa načinim liječenja i način korištenja terapije
3) Da osoba prije početka samoliječenja, drži se vjerskih naredbi, posebno namaz , sluašnje i učenje Kur’ana te ostavljanje griješenja, jer je to osnovni i glavni lijek, od njega zavisi nastavak.
4) Da sa osobom uvijek tokom slušanja audio rukje, bude neko ko takođe je upoznat sa osnovnim pojmovima džinnskog svijeta, da ga nije strah I da je vjernik. (može imam a može neko I ko to nije)
5) Dakle, osoba nikada sama ne sluša rukju, jer tokom slušanja rukje, može da dođe do raznih rekacija (padanja u trans, vrištanja, da se ruke i noge udaraju, skakanje I sl), pa zbog toga treba da bude neko uz nju kako bi mogao da reaguje i da pomogne.
Drugi je način, da osoba koja ne može da dođe do liječnika ili čak ako ne želi, onda kroz process liječenja može da je vodi liječnik. Znači, kao i u prvom načinu: osoba treba prije početka liječenja da se pridržava osnovnih načela vjere i da se kloni grijeha. Takođe da je upoznata sa osnovnim pojmovima džinnsko šejtanskog svijeta. Sam proces liječenja i način liječenja, može i treba da joj objasni liječnik. Dakle putem neta ili telefona, liječnik če savjetovati šta bolesnik treba da radi, a bolesnik će redovno da obaviještava liječnika o rekacijama tokom slušanja rukje i korištenja terapije. I u ovom slučaju, prilikom slušanja rukje, kod bolesnika treba da bude neko. Allah zna najbolje!
Na pitanje odgovorio: Ebu Bilal – svršenik Medinskog fakulteta
Preuzeto sa stranice http://www.n-um.com