Esselamu alejkum braćo, i da vas Allah, dž.š., nagradi za vaš rad. Imam jedno pitanje koje je vezano za velimu, a to je da mi objasnite da li ima uporišta u vjerodostojnom sunnetu nošenje hedija ili novca na velimu? Da vas Allah nagradi. Amin. Esselamu alejkum.
Alejkum selam ve rahmetullah. Hedija ili poklon je nešto što se daje bližnjem, rođaku, prijatelju, alimu (učenjaku) ili nekome prema kome gajimo lijepo mišljenje, s ciljem izražavanja ljubavi i prijateljstva prema njima, te radi sticanja sevaba, jer je davanje i primanje poklona pritvrđeni sunnet Allahovog Poslanika, s.a.w.s.. Hedija i poklon ima veliki utjecaj na ljudske duše, kako onoga kome se daje poklon, tako i onoga ko poklon daje. Pokloni i hedije uklanjaju neprijateljstvo i surovost od ljudi, srca se mekšaju poklonima, a i duše se time bistre i čiste. Zbog poklona se ljubav produbljava i povećava, i učvršćuju se veze prijateljstva i bliskosti. Enes, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.w.s., naređivao udjeljivanje poklona kao vid održavanja dobrih veza među ljudima, govoreći: „Ne treba ljudi koji su primili islam da međusobno udjeljuju poklone samo onda kada su gladni!“ (el-Mu’udžem el-Kebir, Taberani, br.756.)
Allahov Poslanik, s.a.w.s., je rekao:
„Dijelite hedije jedni drugima, jer doista hedija uklanja zlobu iz prsa, i nemoj da komšinka podcijeni od svoje komšinke poklon, pa makar bila u pitanju i ovčija potkoljenica!“ (Sunen, Tirmizi, br.2130.; Musned, el-Tajalisi, br.2453.)
„Dijelite poklone međusobno, jer doista hedija-poklon uklanja vatru (mržnju, neprijateljstvo, zavist), iz prsa čovjeka!“ (Musned, Ahmed, br.9239.)
„O skupino Ensarija, dijelite međusobno poklone, jer doista hedija i poklon liječi prsa i urađa ljubav. Kada bi mi papak poklonili ja bih ga primio, i kada bih na običnu potkoljenicu bio pozvan ja bih se odazvao!“ (Musned, Bezzar, br.7529.; el-Mu’udžem el-Evsat, Taberani, br.1526.)
„Dijelite poklone međusobno – voljećete se!“ (el-Edeb el-Mufred, Buharija, br.594.; Musned, Ebu Ja’ala, br.6148.; el-Sunen el-Kubra, Bejheki, br.12297.; el-Sunen el-Sugra, Bejheki, br.2195.)
„Dijelite poklone međusobno jer oni udvostručuju ljubav i otklanjaju zlobu iz prsa!“ (el-Mu’udžem el-Kebir, Taberani, br.20901.)
„Dijelite međusobno poklone – uvećaće vam se ljubav!“ (el-Mu’udžem el-Evsat, Taberani, br.5775.)
„O skupino prisutnih, dijelite međusobno poklone, jer doista poklon – mali ili veliki – otklanja zlobu iz prsa, i urađa ljubavlju!“ (Emsalul-Hadis, Asbehani, br.214.)
„Dijelite međusobno poklone voljećete se. Poklon je divan ključ za potrebu!“ (Emsalul-Hadis, Asbehani, br.215.)
„Dijelite međusobno poklone jer to otklanja cicijaštvo iz prsa čovjeka!“ (Emsalul-Hadis, Asbehani, br.216.)
„Dijelite međusobno poklone jer doista poklon otklanja zlobu iz srca ljudi!“ (Mu’udžem, Ibnul-Mukri’, br.460.)
Na osnovu svega navedenog da se zaključiti da udjeljivanjem poklona povećavamo međusobno prijateljstvo i ljubav, približavamo sebi voljene i drage osobe, otklanjamo surovost i neprijateljstvo, zlobu, brigu, zavist i mržnju. S poklonom na lijep način uzvraćamo na tuđu pažnju, na svaki način učvršćujemo međusobne veze, smirujemo ljutitog, otklanjamo nešto što nam nije milo i drago i čuvamo se tuđeg šerra i zla. Dijeljenjem poklona postižemo naše i tuđe želje, i uvećavamo društvenu ekonomiju, proizvodnju i potrošnju. Sa poklonima otvaramo nova prijateljstva, liječimo naša i tuđa srca, rješavamo brojne probleme, uklanjamo razna neprijateljstva i ubrzavamo lijek i ozdravljenje.
Kada se daje nekome poklon, treba ga propratiti sljedećim edebom i bontonom:
1. Imati iskren nijjet, i samo radi Allaha, dž.š., udjeljivati poklon.
2. Učiti dovu onome kome damo poklon, da mu, Allah dž.š., podari berićeta u njemu.
3. Da poklon odgovara onome kome se poklon udjeljuje – poklon za žensko nije što i poklon za muško, i poklon za dijete nije što i poklon za odraslog.
4. Da poklon bude na lijep način upakovan i dostavljen.
5. Da se hedija pokloni u odgovarajuće vrijeme i mjesto, pogotovu ako su u pitanju određene prigode poput vjenčanja, rođenja djeteta, stjecanje diplome ili unapređenja, ili useljenja u kuću itd.
6. Poklon udijeliti sa osmjehom na licu, lijepim čehretom i uz lijepe riječi, bez bilo kakvog prigovora ili vrijeđanja.
7. Poklon udijeliti u krugu porodice ili prijatelja kako bi osoba kojoj se poklon daje osjetila da je vrijedna i da je ono što joj se poklanja vrijedno, te kako bi se određena prigoda po nečemu lijepom zapamtila.
8. Ako se pokloni poklanjaju djeci, ili braći ili sestrama – ne praviti razliku među njima u poklonima.
9. Osobi koja je primila poklon od sunneta je da na poklon uzvrati poklonom, ili makar lijepom riječju i dovom.
10. Ne poklanjati nešto što je haram.
Dakle, s obzirom na sve navedeno, od sunneta je ponijeti poklon bratu muslimanu, s povodom ili bez povoda, u novcu ili u nečem drugom, i to će biti samo jedan od načina kojim ćemo potvrđivati naše islamsko bratstvo, a Allah, dž.š., najbolje zna.
Odgovor priredio: Sead ef. Jasavić, prof.fikha