Selam alejkum. U Sarajevu postoji škola Kur’ana u sklopu koje je za sestre organizovala prevoz (kombi), i taj kombi voze braća. Postoje situacije u kojima sestra ostane sama u kombiju sa bratom. Da li je to dozvoljeno?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Alejkum selam. Bismillah, ves-salatu ves-selamu ala resulillah…
Allahov Poslanik, s.a.w.s., je rekao: „Neće se muškarac osamiti sa ženom koja mu nije halal, a da sa njima šejtan ne bude treći – izuzev mahrema!“ (Sahih. Tirmizi, br.1171-2165.; Musned, Ahmed, br.177-14692-15734.; Musned, Tajalisi, br.31.)
Imam Ebul-Abbas el-Kurtubi, rhm., kaže: „Sve u svemu, osamljivanje sa ženom-strankinjom je haram, uz opštu saglasnost sve uleme, u svako vrijeme (dan-noć), i u svakoj situaciji!“ (Pogledaj: el-Mufhim li-ma Eškele min Telhisi Kitabi Muslim, 18/7.)
Imam el-Nevevi, rhm., kaže: „Ako se osami stranac sa strankinjom, bez prisustva treće osobe, to je haram i zabranjeno uz opštu saglasnost sve uleme, a isto tako je zabranjeno ako je sa njima treća osoba od koje se čovjek ne stidi poput djeteta od dvije ili tri godine i sl., jer je tada njegovo prisustvo nalik odsustvu. Ako se više muškaraca osami sa ženom-strankinjom, to je haram, za razliku od osamljivanja više žena sa jednim muškarcem – ispravnije mišljenje je da je to dozvoljeno. Osamljivanje sa golobradim mladim (lijepim) muškarcem-strancom je poput osamljivanja sa ženom, tako da je to zabranjeno kao i zabrana osamljivanja sa ženom-strankinjom, izuzev ako je u pitanju skup ugledniih ljudi. Naši učenjaci kažu: Nema razlike u zabrani bilo da je osama na namazu ili u nekoj drugoj situaciji. Iz svega navedenog se izuzimaju nužda situacije (darurat), poput toga da čovjek zatekne ženu strankinju samu na putu i sl., tada mu se dozvoljava da ona bude sa njime, čak mu je to i obaveza ako se bude plašio po nju da će stradati ako je ostavi tako, i oko ovoga nema razilaženja, na što nas upućuje i hadis Aiše, r.a., o događaju Ifka-potvore, a Allah, dž.š., najbolje zna.“ (Pogledaj: Šerhul-Nevevi ala Muslim, 5/4.)
Uprava pomenute škole Kur’ana je dužna na datom mjestu vozača uposliti čovjeka koji ima ženu ili sestru ili majku ili lćerku, koja bi mu pravila društvo u toku njegovog prevoženja sestara od kuće do škole i natrag, i ovo je, po meni, najpraktičnije rješenje, a Allah, dž.š., najbolje zna.
Odgovorio: Sead ef. Jasavić, prof.fikha