Esselamu alejkum.
Dolazim iz manjeg mjesta i zelja mi je nastaviti dalje obrazovanje, tj.fakultet upisati.. Želim studirati arapski jezik i dobila sam stipendiju za studij u Egiptu, međutim znam da žena ne može putovati bez mahrema.
Da li postoje neke iznimke kada je u pitanju studij žene ili bih ja morala čekati udaju za nastavak daljeg obrazovanja?
Alejkumusselam ve rahmetullahi ve berekatuh.
Islamski učenjaci su se razišli oko dozvole putovanja punoljetne žene muslimanke u Meku da obavi hadž, koji joj je farz ajn, ako nema mahrema koji će putovati sa njom.
Pa dva mezheba to zabranjuju, hanefijski i hanbelijski, a dva dozvoljavaju ako putuje sa sigurnim društvom, malikijski i šafijski. A znači u pitanju je rukn Islama hadž.
Nije mi poznato da studiranje žene muslimanke može biti izuzetak u putovanju bez mahrema.
A ako tome još dodamo da će ta ista žena biti bez mahrema u mjestu studiranja cijelo vrijeme onda je to dodatni belaj i problem.
Takva žena muslimanka ako bi to uradila, tj. da otputuje bez mahrema i studira bez mahrema, bila bi izložena raznoraznim fitnama i iskušenjima tako da je samo dragi Allah može sačuvati.
Od kontaktiranja sa muškarcima koji joj nisu mahremi, izlaganje ljubavnim vezama, potpunoj nezaštićenosti i osamljenosti, … .
Sve ovo nesumljivo ukazuje da bi ta žena studentkinja sama sebe izložila raznoraznim iskušenjima i fitnama koje bi teško mogla izbjeći i prevladati. A muslimanu je obaveza da bježi od fitne i da joj se dobrovoljno ne izlaže na što ukazuju mnogi šerijatski tekstovi.
Naravno, najlakše bi bilo odgovoriti da je zabranjeno ženi da putuje bez mahrema na što ukazuje jasan i nedvosmislen hadis kojeg bilježe Buharija i Muslim.
A potreba ovog Ummeta ili našeg naroda za učenim muslimankama ne treba da se zadovoljova preko onoga što je zabranjeno i što same muslimanke izlaže slabljenju vjere i morala. Ve billahi tevfik.
Na pitanje odgovorio dr. Zijad Ljakić – zijad-ljakic.com