EsSelamu alejkum.
http://www.zijadljakic.com/index.php?option=com_content&view=article&id=343:posjedovanje-spornih-ban-kartica-ako-pazi-da-ne-ue-u-minus&catid=78:kreditkamatatednjaosiguranje&Itemid=44
Čitajuci gornji tekst (pod linkom), shvatila sam da sam i ja pravila a i dalje pravim istu grešku kao i ova osoba koja je postavila pitanje. Ali nije mi jasno kakav ugovor navodiš sa bankom? Bankovnu karticu sam uzela kad sam se zaposlila u jednoj državnoj firmi u kojoj se plata podize u banci. Podnijela sam samo zahtjev za izdavanje kartice, bez potpisivanja ikakvog ugovora, jer je ugovor o poslovnoj saradnji vec ranije potpisan između banke i mog poslodavca. U to vrijeme nisam ni znala da imaju i kartice bez limita- moja je maestro debitna sa odobrenim limitom. Obzirom da mi muz podize najčesće platu na bankomatu, nekad se desi da se, da kažem, preračuna i podigne više, pa račun ode u minus, i naravno zaračunaju se zatezne kamate.
Imam još jednu karticu debitnu, visa electronic, koju sam uzela zbog paypal računa a iz iste je banke kao i prva. Opet sam podnijela samo zahtjev bez potpisivanja ikakvog ugovora. Ona nema limita, desilo se da je račun bio uminusu par feninga, ali nema kamate na izvodu-mozda zbog malog iznosa duga. Nakon pročitanog gornjeg teksta, ( na žalost nisam čitala knjigu u kojoj je pojašnjeno o bank. karticama) razmišljala sam da prebacim prenos plate na ovu karticu. U firmi su mi rekli da mogu podnijeti zahtjev u banci da na prvoj kartici ukinu limit. Da li će to onda biti u redu?
Alejkumusselam ve rahmetullahi ve berekatuhu.
Hvala Allahu i neka je salavat i selam na posljednjeg vjerovjesnika, a zatim.
Tekst o bankovnim karticama iz knjige „U Islamu je odgovor“ (str. 277) je sljedeći: „UPOTREBA KREDITNIH KARTICA “VISA”, “MASTERCARD” I SLIČNO
Osnovna podjela bankovnih kartica, koja je bitna kada se govori o šerijatskom statusu istih, je podjela na dvije vrste a to su debitne kartice (Debit Card) i kreditne kartice (Charge Card i Credit Card), koje se opet unutar sebe dijele na nekoliko vrsta.
DEBITNA kartica se izdaje od strane banke onome ko ima u toj banci otvoren račun na koji je položio određenu sumu novca. Imaoci debitnih kartica mogu kupovati robu i usluge bez upotrebe novca i čekova i mogu podizati gotovinu na bankarskim šalterima.
Dozvoljeno je izdavanje debitnih kartica sve dok njihovi imaoci koriste novac sa njihovog vlastitog računa i sve dok ophođenje sa bankom nema za posljedicu plaćanja određene kamatne stope, kao što je to praksa u bankama.
A određene administrativne takse koje plaćaju imaoci debitnih kartica banci ne potpadaju pod kamatu sve dok se odgovaraju stvarnim uslugama banke. Stalna komisija za fetve iz Saudijske arabije je izdala fetvu o dozvoli ovih kartica (Fetavel-ledžnetid-daime 13/527), što je takođe stav Kolegija islamskog prava pri Organizaciji islamske konferencije (Karar broj 139 (5/15)).
Druga vrsta kartica, tj. KREDITNE kartice se dijele na dvije vrste: Charge Card i Credit Card, koje se izdaju u tri oblika: klasične, zlatne i platinske, a razlika među njima je u određenim privilegijama, garancijama, osiguranjima i visini depozita.
Charge Card je kreditna kartica koja svom imaocu omogućuje uzimanje kredita od banke koji je dužan vratiti do određenog roka ustanovljenog ugovorom, a ako dug ne vrati na vrijeme dužan je platiti određenu kamatnu kaznu utvrđenu u ugovoru, a ako i to ne ispoštuje poništava mu se kartica. Primjer ovih kreditnih kartica su: “AMERIKAN EXPRESS” i “DINERS CLUB”.
Šerijatski status izdavanja i uzimanja kreditne kartice Charge Card je zabrana ako je zasnovana na uvjetu plaćanja kamatne kazne ako ne isplati dugovanje na vrijeme, što je uglavnom praksa. A ako nije zasnovana na tom šartu onda je dozovoljena.
A Credit Card je najrasprostranjenija kreditna kartica koja ne obavezuje svoga imaoca da vrati banci dug u određenom roku nego mu daje izbor između vraćanja duga u dogovorenom roku ili odgađanje uz plaćanje kamate. Primjer ovih kreditnih kartica su: : “VISA” i “MASTERCARD”.
A šerijatski status izdavanja i uzimanja kreditne kartice Credit Card je takođe zabrana jer je zasnovana na uslovljavanju kamatne stope u slučaju kašnjenja sa isplaćivanjem duga. Bez obzira da li je imaoc kreditne kartice u stanju da isplaćuje dug na vrijeme ili ne, sam ugovor kreditne kartice sa bankom je haram, jer predstavlja sklapanje ugovora zasnovanog na čistoj džahilijetskoj kamati koja je zabranjena Kur'anom i Sunnetom.
Takođe, ovo je fetva Stalne komisije za fetve iz Saudijske arabije (Fetavel-ledžnetid-daime 13/520), kao i stav Kolegija islamskog prava pri Organizaciji islamske konferencije (Karar broj 108 (2/12)).
Prema tome, dozovoljeno je koristiti bilo koju debitnu karticu za razliku od upotrebe kreditnih kartica kao što su: “VISA” , “AMERIKAN EXPRESS”, “MASTERCARD” i “DINERS CLUB” čije je izdavanje i korištenje na postojeći način zabranjeno.“
A zatim, ugovor o kojem sam govorio, on proizilazi upravo iz zahtjeva kojeg si predala. Sa tim zahtjevom ti si pristala na uslove dobijanja te bankovne kartice, a to je ustvari ugovor između tebe i banke. To što je tvoj muž ulazio u crveno, a time je upadao u kamatu, to je haram i veliki grijeh, za to se treba pokajati Allahu, naravno ako je znao da upada u kamatu i da je kamata haram. Naravno, da si obavezna prebaciti svoju platu na debitnu karticu a drugu kreditnu karticu ukinuti.
Ve billahi tevfik.
Na pitanje odgovorio dr. Zijad Ljakić – zijad-ljakic.com