Da li je zabranjeno izdvajanje u ime milostinje onoga što ne vrijedi?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Svevišnji Allah rekao je: “O vjernici, udjeljujte od lijepih stvari koje stječete i od onoga što vam Mi iz zemlje dajemo, ne izdvajajte ono što ne vrijedi da biste to udijelili – kada ni vi sami to ne biste primili, osim zatvorenih očiju. I znajte da Allah nije ni o kome ovisan i da je hvale dostojan.” (El-Bekara, 267) Ebu Umama Sehl b. Hanif Allahove, dželle šanuhu, riječi: ” … ne izdvajajte ono što ne vrijedi da biste to udijelili … ” komentirao je na sljedeći način: “To se odnosi na džu'rur i hubejk. Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, zabranio je, nakon što je objavljen ovaj ajet, izdvajanje na ime zekata bezvrijednog imetka.”76 Avf b. Malik, radijallahu anhu, pripovijedao je: “Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, jednom je prilikom izašao a u ruci je držao štap. Kada je vidio nekog čovjeka koji je nosio grozd suhih datula, počeo je štapom ubadati grozd i govoriti: ‘Da je htio, vlasnik ovog imetka mogao je izdvojiti i bolje od ovog; vlasnik ovog zekata na Sudnjem će danu jesti .suhe datule.”‘
El-Berra b. Azib rekao je: “Allahove su riječi: ‘O vjernici, udjeljuj te od lijepih stvari koje stječete i od onoga što vam Mi iz zemlje dajemo, ne izdvajajte ono što ne vrijedi da biste to udijelili … ‘ objavljene glede ensarija. Naime, oni su nakon obrezivanja palmi donosili grozdove nezrelih hurmi i kačili ih o uže razapeto između dva stupa u Poslanikovoj, sallallahu alejhi ve sellem, džamiji, pa su siromašni muhadžiri jeli te hurme, a neko bi donio i grozd najlošijih hurmi, misleći da nije problem staviti i koji takav grozd, jer je mnogo grozdova lijepih hurmi, pa je Svevišnji Allah objavio: ‘… ne izdvajajte ono što ne vrijedi da biste to udijelili … ‘ tj. nemojte kao milostinju davati suhe hurme koje ni sami ne biste primili, osim zatvorenih očiju; to biste primili stideći se vlasnika i bojeći ga se. Svevišnji Allah dao vam je preko vaše potrebe, zato znajte da On nije ovisan o vašoj milostinji. ”
Propisi u vezi s poglavljem
Prvo, vlasniku imetka nije dopušteno izdvajanje najgoreg dijela imetka a ostavljanje najvrednijeg.
Drugo, navedeni ajet i drugi ajeti te hadisi koji govore o tome dokaz su da je jedan od izvora islama kijas, analogija. Naime, ako čovjeku ne bi bilo drago uzeti ponuđeni bezvrijedan imetak, kako onda nešto bezvrijedno može ponuditi drugome, posebno kada se radi o djelu pomoću kojeg se želi umiliti Svevišnjem Allahu.
____________
Iz knjige “Enciklopedija Zabrana u Islamu 2. dio”
Naslov originala: “Mewsua'tul-menahiš-šeri'jjeti fi sahihis-sunnetin-nebevijjeti ”
Autor: Selim el-Hilali
Preuzmite pdf knjigu na ovom linku:
https://pitajucene.com/wp-content/uploads/2019/09/Enciklopedija-zabrana-u-islamu-2.pdf