Priredili: Mithad R. Ćeman i Admir Zekić
Uvaženi učenjak, allame Abdur-Rahman b. Nasir b. Berrak b. Ibrahim el-Berrak je alim koji vodi porijeklo od arapskog plemena Es-Sebi’. Njegov nadimak je Ebu Abdullah. Roðen je 1352. h.g. u mjesecu zul-ka’de u Bukejriji, mjesto u pokrajini Kasim. Godinu dana po roðenju umire mu otac, tako da svu brigu o njegovom odgoju preuzima njegova majka koja ga sa sedam godina upisuje u školu Rahmaniju u Mekki. U drugom razredu osnovne škole biva pogoðen bolešću očiju koja uzrokuje potpuno sljepilo.
Stjecanje znanja
Poslije iskušenja sa sljepilom vraća se porodici u Bukejriji u kojoj završava hifz Kur’ana pred svojim amidžom Abdullahom b. Mensurom el-Berrakom, a tada je imao deset godina. Nastavlja sa utvrðivanjem hifza pred muhafizom Bukejrije Abdur-Rahmanom b. Salim el-Kurejdisijem.
1365. h.g. počinje sa tradicionalnim stjecanjem znanja pred ulemom, tako da je prisustvovao predavanjima raznih šejhova. Predavanja iz tevhida i iz gramatike arapskog jezika sluša predšejhom Abdul-Azizom b Abdullahom es-Sebilom, dok pred šejhom Muhammedom b. Mukbilom, koji je u to vrijeme boravio u Bukejriji kao kadija, sluša komentar na knjigu “Tri osnovna načela”, a u istom periodu slušao je korisna predavanja šejha Muhammeda b. Saliha el-Huzejmija.
Sa četrnaest godina odlazi sa porodicom u Mekku gdje sreće šejha Abdullaha b. Muhammeda el-Halifija, imama svetog Mesdžidul-harama, pred kojim počinje slušati predavanja iz gramatike arapskog jezika, a takoðer sreće šejha Saliha b. Husejna el-Alije poznatog kao El-Iraki, koji je bio jedan od većih studenata šejha Muhammeda b. Ibrahima Alu Šejha i kolega šejha Abdul-Aziza b. Baza, tako da se okoristio od druženja sa njim u njegovoj kući i u Mesdžidul-haramu u Mekki.
Kada 1369. h.g. šejh Salih el-Iraki postaje direktor škole Azizije u Delmi, poziva šejha Berraka da nastavi sa stjecanjem znanja u toj školi pred šejhom Abdul-Azizom b. Bazom, tako da u mjesecu rebiul-evvelu iste godine odlazi u Delmu. Te godine sa šejhom Abdul-Azizom b. Bazom i grupom njegovih studenata odlazi na hadždž da bi po povratku, početkom 1370. h.g., ostavio dersove u Aziziji i počeo sa stjecanjem znanja pred šejhom Ibn Bazom učeći napamet naučne tekstove / metnove zajedno sa ostalim šejhovim studentima. U tom periodu šejh Ibn Baz, rhm., imao je predavanja poslije sabaha i poslije akšama na kojima je tumačio knjige: “Kitabut-tevhid”, “Usulus-selase”, “Bulugul-meram”, “Umdetul-ahkam”, “Tefir Ibn Kesira”, “Ruhejbija” iz nasljednog prava, “Edžrumija” iz gramatike arapskog jezika, “Musned imama Ahmeda” sa valorizacijom hadisa od strane šejha Ahmeda Šakira koji je u taj vakat već bio štampan, i mnoga druga djela.
Za to vrijeme šejh Berrak je naučio napamet sljedeće naučne tekstove / metnove: “Kitabut-tevhid”, “Usulus-selase”, “Kešfuš-šubhat, “Ruhejbija”, “Bulugul-meram”, “Edžrumija”, “Katrun-nida”, “Elfiju imama Malika”, “Elfiju Irakija” iz oblasti hadiske nauke…
Tokom boravka u Delmi godinu i po je stanovao u kući šejha Saliha Irakija pred kojim je slušao predavanja iz raznih oblasti. Uporedo sa njim su učili šejh Abdullah b. Ku’ud i šejh Sulejman b. Abdul-Aziz b. Sulejman.
1371. h.g. biva primljen na Naučni institut u Rijadu (El-Mahedul-‘ilmi) na kojem su najistaknutiji predavači toga vremena bili: šejh Muhammed Emin Šankiti, šejh Abdur-Rezak Afifi, šejh Abdur-Rahman Afriki i šejh Muhammed Abdur-Rezak Hamza, a takoðer je slušao odreðen broj predavanja pred šejhom Muhammedom b. Ibrahimom Alu Šejhom (muftija KSA prije šejha Ibn Baza, rhm.).
Osim šejha Berraka, Institut su pohaðali šejh Muhammed b. Usejmin, šejh Abdullah Ku’ud, šejh Abdul-Latif b. Muhammed Šedid i mnogi drugi. Pošto je 1374. h.g. završio Naučni institut, upisuje Fakultet šerijata koji završava 1378. h.g.
Na njegov znanstveni život bez sumnje najviše je utjecao šejh Abdul-Aziz ibn Baz, rhm., pred kojim je šejh učio više od pedeset (50) godina, počevši od 1369. do 1420. h.g., zatim šejh El-Iraki pred kojim je stekao ljubav prema dokazu i koji ga je naučio u kojoj mjeri treba slijediti i idžtihaditi i koji ga je podučio gramatici i preciznom izražavanju.
Poslovi koje je obavljao
Po završenom fakultetu počinje raditi kao predavač na Naučnom institutu u Rijadu u periodu od tri godine, nakon čega prelazi na Fakultet šerijata na kojem je predavao hadis, tefsir i tevhid.
Preimenovanjem “Centra za fakultete i naučne institute” u Univerzitet “Imam Muhammed b. Saud el-Islamijeh”, 1394. h.g. otvara se Fakultet usuli-dina 1396. h.g., kada se javila potreba za stručnim kadrom u ovoj oblasti, tako da je šejh Berrak postao jedan od profesora na Odsjeku akide i savremenih ideoloških pravaca pri spomenutom fakultetu. Držao je predavanja, učestvovao u naučnim sjednicama i bio mentor magistarskih i doktorskih disertacija sve do svoje penzije 1420. h.g. Poslije penzionisanja bio je tražen da se vrati kao predavač na Fakultetu, što je odbio.
Takoðer je od šejha Ibn Baza, rhm., u nekoliko navrata dobijao ponudu za rad u muftijstvu radi izdavanja fetvi, što je odbio, ali je ipak dvije godine obavljao tu dužnost tokom ljetnog perioda, kada muftijstvo prelazi u Taif, da bi naposljetku i to ostavio.
Poslije smrti šejha Ibn Baza, rhm., novi glavni muftija KSA šejh Abdul-Aziz Alu Šejha ponudio mu je da prihvati mjesto muftije, što je odbio izrazivši želju da drži predavanja u mesdžidima.
Kada je šejh Muhammed Munedžid upitao šejha Ibn Usejmina, pred kraj njegova života: ”Koga poslije tebe da pitamo?”, on je počeo hvaliti šejha Berraka i šejha Salih Fevzana, pa je rekao da se njima dvojici obrate s pitanjima.
Uloženi napor u širenju znanja
Trenutno šejh ima svoja redovna predavanja u Mesdžidul-Halifi u naselju El-Faruk u Rijadu, čiji je imam, gdje poslije sabaha i akšama tumači naučne knjige selefa iz skoro svih oblasti islama. Takoðer drži predavanja u svojoj kući za posebnu grupu studenata. Pored toga učestvuje u ljetnim seminarima, tako da šejh ima ogroman broj svojih studenata. Broj predavanja u jednoj sedmici dostiže 20. Uz spomenuto, šejh odgovara na pitanja postavljena preko web-sajta http://www.liveislam.net. Šejh takoðer odgovara na neka pitanja koja pristižu na internetskim stranicama dr. Selmana Aude, prof. dr. Nasira Omera i dr. Muhammeda Munedžida.
Utjecaj na okolinu
Šejh ulaže veliki napor u nareðivanju na dobro i odvraćanju od zla, zatim savjetovanju odgovornih te često upućuje pisma u tu svrhu. Takoðer je aktivan u upozoravanju ljudi na novotarije i ostale izopačenosti i stranputice. Izdao je mnogobrojne fetve vezano za spomenute stvari, a isto tako je učestvovao, sa ostalim šejhovima, u mnogobrojnim proglasima i javnim pojašnjenjima vezanim za opće stanje muslimana.
Kada želimo govoriti o njegovom zuhdu, slobodno možemo reći da je veliki zahid, što će primijetiti svako ko ga vidi i ko se sa njim sretne. Znak njegove skromnosti jeste i njegovo izbjegavanje pisanja djela, pored svojih sposobnosti i posjedovanja svih predispozicija kao što su dobro poznavanje i razumijevanje govora selefa i sadašnje uleme, svestrano obrazovanje, jak hifz, inteligentnost, poznavanje razloga razilaženja, nevjerovatna sposobnost rješavanja nesuglasica… Najbolji svjedok ovoga su njegovi dersovi i kasete koje kada bi se pretočili u pisana djela, dosegla bi i na desetine tomova.
Glavna šejhova odlika je njegovo poznavanje akaida i on je jedan od vrhunskih poznavalaca ovog segmenta i nezaobilazna stanica po ovom pitanju.
O njegovom ibadetu govori nam jedan od njegovih učenika, koji kaže: “Kur’an prouči u prosjeku svakih desetak dana, posti svaki četvrtak i ponedjeljak, noćni namaz klanja svaku noć po dva sata i puno vodi računa i brigu o svojoj majci do te mjere da nekoliko godina nije otišao na hadždž iz razloga dobročinstva prema majci. Ništa ne radi dok od nje ne dobije dozvolu čak i kada želi izaći iz kuće.”
Briga za muslimanskim ummetom
Šejh ima veliko interesovanje za stanje muslimana u cijelome svijetu, tako da je upoznat sa većinom stvari koje se dešavaju muslimanima. Prati vijesti o dešavanjima i sreće se sa muslimanima iz raznih krajeva. I sami smo bili svjedoci šejhove brige kada nas je primio radi savjetovanja sa njim vezano za pitanja selefijske da’ve u našim krajevima. Tom prilikom posvetio nam je onoliko vremena koliko smo mi željeli i poslije pomnog slušanja pokušao da da svoje viðenje i svoj savjet. A njegovi studenti prenose da šejh često dovi za popravak stanja muslimana u svijetu, posebno u onim dijelovima svijeta gdje je pritisak na muslimane veći.
Pisani radovi
Od šejhovih pisanih radova do sada je štampano:
– Et-Talikat alel-muhalefatil-akadijeti fi Fethil-Bari / Kratak osvrt na neka akaidska pitanja u Fethul-Bariju,
– Dževab fil-iman ve nevakidihi / Odgovor o imanu i onome što ga negira,
– Mevkiful-muslimi minel-hilaf / Odnos muslimana prema razilaženju,
– Šerhur-risaletit-Tedmurije / Komentar na djelo Tedmurija od šejhul-islama Ibn Tejmijje,
– Tevdihu mekasidil-akidetil-vasitije / Pojašnjenje poente Vasitijske akide od šejhul-islama Ibn Tejmijje,
– Šerhul-akidetit-Tahavijje / Komentar Tahavijine poslanice.
Šejhov život prepun je svijetlih primjera za koje šejh i ne voli da se spominju. Allaha molimo da poživi šejha Berraka, da mu podari bereket u vremenu i da mu poveća pokornost prema Njemu i da olakša da se ummet okoristi od njegova znanja. A Allahu nije ništa skriveno.
Priredili:
Mithad R. ćeman
Admir Zekić
Fakultet da’ve i usuli-dina,
Islamski univerzitet u Medini
Medina Munevvera
16. ševval 1429. / 16. oktobar 2008.
Prvi put objavljeno: ponedjeljak, 20 Listopad 2008 19:00
Preuzeto sa minber.ba