Esselamu alejkum ,danas sam isla vaditi krv ,prije nego sto cu uci sestra koja radi na salteru me upita mogu li joj otici do trgovine na sto sam naravno rekla mogu , te mi veli da joj kupim te i te cigarete i dade mi novac . Bilo mi je ruzno sad reci ne mogu kad sam vec rekla da mogu a znala sam da joj necu kupiti cigarete jer je haram. Kad sam izasla vani ,zamolila sam ne znam da li je doktor ili tehnicar ,da ako nije problem da vrati samo sestri na salteru njezinih 5 km i da kaze da nisam stigla kupiti jer zurim , on me prvo nije skontao o kojoj zeni je rijec pa je uzeo i otisao .
Da li sam pogrijesila , ne znam da li znao o kojoj se sestru tacno radi i sad nisam sigurna da li ce joj vratiti mislim izgledao je normalno .
Da kazem da ja nisam se usudila da vratim jer imam problem da bi se sva zbunila .. a sad se brinem jesam li ispravno postupila
Alejkumusselam.
Odgovor na ovo pitanje se vraća na dvije mesele:
Prva: Propis konzumiranja cigareta.
Konzumiranje cigareta i duhana je zabranjeno po većini savrememih učenjaka. Kada se duhan tek pojavio, većina islamskih učenjaka je dozvoljavala njegovo konzumiranje, dok je manja skupina smatrala da je mekruh. Razlog tome je bio, što se nije poznavalo pravo stanje štetnog utjecaja duhana na ljudski organizam. Danas kada se zna koju štetu nanosi organizmu konzumiranje duhana većina učenjaka do čijeg se mišljenja drži je na zabrani njegovog konzumiranja. Nema direktnog šerijatskog teksta koji govori o upotrebi duhana, a njegova zabrana se dokazuje ajetom i hadisom koji govore o zabrani konzumiranja onoga što šteti organizmu i što ubija čovjeka. Od tih dokaza su riječi Uzvišenog: “I ne ubijajte sami sebe.” (En-Nisa, 29) Također, ukazuju vjerodostojnim hadisom kog bilježi Malik u svom Muvetteu:”Nema štete ni nanošenja štete.”
Druga: Propis pomaganja u haramu.
Na osnovu Kur'anskog ajeta u kom Uzvišeni kaže:”I nemojte se međusobno pomagati u griješenju i neprijateljstvu.” (El-Maide, 2) učenjaci zabranjuju pomaganje drugih u činjenju grijeha. Od klasičnih primjera koje navode islamski pravnici je zabrana prodaje grožđa onome ko će od njega napraviti vino, kao i prodaje oružja u vrijeme fitne onome ko će njime bespravno ubijati druge. Pošto je pušenje cigareta zabranjeno i njihova kupoprodaja je zabranjena. Kupovina cigareta nekome nije dozvoljena jer predstavlja pomaganje drugoga u griješenju a i sama kupovina je haram.
Prema tome, ispravno si postupila, a što se tiče nedoumice da li je novac vraćen vlasniku, ti si učinila ono što je bilo do tebe.
Ve billahi tevfik