Kako se suprostaviti novotarijama?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
1. Konstantno pojašnjavanje osnova islama (dva šehadeta),
2. Pobijanje novotarija sa dokazima,
3. Detaljnim pridržavanjem za Kur'an i sunnet,
4. Slijeđenjem ispravnih prethodnika…
Šta znači “lijepa novotarija”?
Neki učenjaci su napravili podjelu na: lijepa i loša novotarija, međutim, to nije ispravno jer je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Zaista svaka novotarija vodi u Vatru” i nije napravio izuzetak.
Primjeri za “lijepu novotariju” prema nekim učenjacima:
1. U ibadetima:
– Obilježavanje rođenja Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem,
– Izgovaranje nijjeta prije namaza,
– Posljednje napuštanje Kabe izlazeći unazad,
– Ustajanje kada se spomene njegovo rođenje.
2. U običajima
– Pranje ruku prije jela,
– Korištenje kašika i sl.
3. U sredstvima kako bi se ostvarili ciljevi islama
– Izučavanje gramatike arapskog jezika,
– Građenje škola,
– Pisanje knjiga i sl.
A imam Malik ibn Enes:
“Onaj ko uvede u islam novotariju i smatra da je lijepa takav zastupa da je Muhamed, sallallahu alejhi ve sellem, pronevjerio poslanicu, jer je Allah rekao:
Sada sam vam vjeru vašu usavršio i blagodat Svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera.'”
Šta znače riječi Omera ibnul-Hattaba, radijallahu anhu: “Kako je divna ova novotarija?” kada je vidio ljude okupljene ponovo oko jednog imama u džamiji na teravih–namazu.
Neki učenjaci su rekli da je to lingvističko (jezičko) značenje, međutim, šejh Ibn Usejmin, rahimehullah, smatra da to nije potpuno značenje Omerovih riječi nego je to relativna novotarija. To jest bio je napušten taj sunnet klanjanja teravih–namaza iza jednog imama tj. Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da ne bi bio propisan obaveznim, pa cijela vladavina Ebu Bekra, radijallahu anhu, i početak vladavine Omera, radijallahu anhu, nije klanjanja teravija iza jednog imama, nego je Omer, kao halifa rekao da bi bilo dobro da ljudi se okupe oko jednog imama te zajedno klanjanju teraviju, i preporučio Ubejj ibn Ka'ba i Temim ed–Darija, radijallahu anhuma, da budu imami. Stoga, izreka Omera, radijallahu anhu: “Kako je divna ova novotarija?” pripisuje se shodno tome da je spomenuti period bila ta praksa napušena.
Odgovor na spomenuto je takođe:
1. Teravih–namaz je propisan i potvrđen u sunnetu i riječima i djelima. Hadis Džabir ibn Abdullaha, radijallahu anhu: “da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, klanjao sa ljudima u noćima ramazana osam rekata” a takođe se prenosi da je predvodio ashabima tri noći ramazana te da je napustio iz straha da ne bude propisano kao obavezno (farz).
2. Riječima: Podsticao je da se ostane u ramazanskim noćima sa imamom do kraja namaza: “Ko ostane sa svojim imamom do kraja biće mu upisano da je klanjao cijelu noć.”
3. Omer, radijallahu anhu, je naredio da se klanja zajedno teravih–namaz jer je nestala prepreka tj. Objava je završena Poslanikovom, sallallahu alejhi ve sellem, smrću pa ne može više biti propisana kao obavezna.
Zbog čega je neispravno dijeliti novotarije na lijepe i loše?
1. Jer su dokazi u islamu o zabrani novotarije opći a nije spomenut izuzetak.
2. Govor o lijepoj novotariji otvara vrata uvođenja novih stvari i to se ne bi moglo zaustaviti.
3. Ako bi bilo dozvoljeno dodati u islam nešto novo u tom slučaju bi bilo dozvoljeno i oduzeti nešto od njega u ime lijepe novotarije.
4. Govor o lijepoj novotariji vodi u mijenjanje vjere jer kada god se pojavi nova generacija i uvedu neki ibadet pa ga nazovu “lijepa novotarija” tako će se umnožiti novotarije i promijeniti se vjera islam.
Pitanje:
Kako da spojimo ovako jasan hadis: “Svaka novotarija je zabluda” i drugi hadis: “Ko uvede u islam lijep sunnet (običaj) njemu pripada nagrada i nagrada onoga koji ga slijedi do Sudnjeg dana?”
Odgovor:
Značenje hadisa: “Ko uvede u islam lijep sunnet (običaj)” tj. ko uvede neko djelo koje je u osnovi sunnet a dokaz tome je kontekst izgovorenog hadisa a to je događaj kada je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, podsticao na davanje sadake gostima koji su stigli u Medinu. Ashabi su počeli da donose ono što mogu dati a jedan čovjek od ensarija je prvi donijeo vreću koju je jedva nosio te je stavi u krilo Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, a onda je on izgovorio hadis: “Ko uvede u islam lijep sunnet (običaj) njemu pripada nagrada i nagrada onoga koji ga slijedi do Sudnjeg dana.” Pa je ovaj ensarija prvi počeo davati sadaku koja je već propisana u islamu tako da nije ništa novo uveo. S druge strane, “Ko uvede u islam lijep sunnet (običaj)” tj. uvede način dolaska do nečega već propisanog, npr. sakupljanje Kur'ana u jednu zbirku (mushaf), pa je to lijep običaj jer to vodi u ujedinjenje muslimana a spriječava njihovo razjedinjenje. Primjer istog je i sakupljanje i zapisivanje sunneta koje služi za njegovo bolje čuvanje i memorisanje.
———————————
Iz skripte “islamsko vjerovanje” – minber.ba
Skriptu pripremio: Nermin Avdić
Recenzija: mr. Elvedin Huseinbašić
Preuzmite skriptu u pdf formatu:
https://pitajucene.com/wp-content/uploads/2019/06/Skripta-iz-islamskog-vjerovanja-ispravljena-verzija-minber-ba.pdf