Da li slušanje Kur’ana sa kasetofona ima formu Šerijatske Rukje u liječenju od uroka ili sihra? Da li osoba koja liječi Rukjom tako da stavi ruku na bolesnika i umjesto da on uči on pusti Kur’an sa kasete, da li je to Šerijatska Rukja?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Zahvala pripada samo Allahu, Jedinom, koji druga nema, i neka je salavat i spas na Njegova roba i Poslanika Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, na njegovu porodicu i
ashabe.
Što se tiče osobe koja liječi Šerijatskom Rukjom od osnovnih njegovih radnji je da on lično uči Kur’an nad bolesnikom i povremeno pljucka prema njemu puhajući.
Na to upućuje hadis kojeg prenosi Ebu Seid el-Hudri, radijallahu anhu: “Ashabi Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, su prolazili kroz jedno arapsko naselje, pa im nisu dozvolili da se smjeste kod njih, i kad su htjeli nastaviti putovanje akrep je ujeo namjesnika tog naselja. Pitali su ih imaju li lijeka za ujed od akrepa ili možete li njemu učiti Kur’an, nadajući se da ga Allah izliječi? Odgovorili su učićemo njemu ako nam date nešto zauzvrat, s obzirom da nam niste dozvolili da se smjestimo kod vas. Obećali su im dati par ovaca za to učenje. I učili su suru Fatihu nad bolesnikom i povremeno su pljuckali u njega puhajući, i tako se izliječio….”
U drugom hadisu kojeg prenosi Aiša, radijallahu anha, kaže: “Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, bi učio sebi Muavezetejni (sure: El-Ihlas, El-Felek, En-Nas) kada bi osjećao bolest, i pljucko bi po sebi tako puhajući. A kad mu se povećala bolest počela sam ja da učim nad njim Kur’an i protrljavala bi ga tokom učenja, nadajući se bereketu u tom što radim”.
Iz ova dva hadisa se može izvući korist direktnog učenja Kur’ana nad bolesnikom, i to se mora uzeti u obzir kod učenja Šerijatske Rukje.
Prema tome, učenje takozvane Rukje tako što se pusti bolesniku učenje Kur’ana sa kasetofona, to je suprotno Rukji koju je radio Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, i njegovi ashabi, radijallahu anhum.
Zbog toga Stalna komisija za fetve iz Sudijske Arabije na čelu sa Šejhom Bin Bazom, rehimehullah, smatra Rukju koja se bazira na puštanju Kur’ana sa kasetofona nad bolesnikom, da je to novotarija i da nije dozvoljena Šerijatom. (Fetava el-lednetu ed-daimet 1l86).
Od argumenata, pored gore navedenih hadisa, obrazlažu sljedećim: Šerijatska Rukja u sebi sadrži jednu vrstu djela koje zahtijeva uvjerenje i namjeru učača Rukje tokom učenja Kur’ana. Zatim, učač Rukje treba da povremeno direktno pljucka i puše prema bolesniku. A sve ovo ne može da učini kasetofon.
Allaha moliom da izliječi one muslimane koji su iskušani sa sihrom i urokom, i da ih opskrbi postojanošću u vjeri, i da ih pomogne i zaštiti od neprijetelja, Allah je zaista moćan i silan.
Odgovorio na pitanje: dr. Nihad Ljakić
Preuzeto sa stranice: http://www.ehlus-sunne.ba